شبکه مجازی خیرین کشور
  •   شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
به زبان سعدی             جرس قافله…             همدلی             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             قوانین وقف             شرایط متولی وقف             مشاوره حقوقی وقف             آکسفام             پزشکان بدون مرز             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته            

آخرین اخبار

آخرین همایش ها

نام کتابمقاله راهنمای کمک به افراد بی خانمانمقاله راهنمای کمک به افراد بی خانمان
توضیحات

بی خانمانی واژه ای است که برای هیچ یک از ما بیگانه نیست. همه ما هر روز و هرشب در خیابان های شهرمان با مصادیق آن مواجه می شویم. مردی که کنار پیاده رو و یا روی یکی از نیمکت های پارک به خواب رفته است. نوجوانی که در ایستگاه اتوبوس روی یک تکه کارتن نشسته است و بسیاری موارد دیگر. بی خانمانی یکی از معضلات بزرگ جوامع امروزی است و به خیابان های شهر ما محدود نمی شود. این بحرانی است که در بزرگ ترین شهرهای پیشرفته جهان نیز مشاهده می شود.

هرکسی که در در خیابان زندگی می کند، داستان زندگی منحصر به فردی دارد. بی خانمانی به دلایل بسیار متعددی رخ می دهد. یکی از اصلی ترین دلایل آن گرفتار شدن در چنگال اعتیاد است.  برای زنان فرار از خانه به دلیل خشونت های خانگی، جز شایع ترین دلایل بوده است. و دلایل دیگری چون بیماری روحی و روانی یا هزینه های گزاف درمانی و ... .

به هر حال آنچه مهم است این است که همگی انسان هستند و لایق کمک گرفتن.

 

 بدانیم؛
بی خانمانان را نادیده نگیرید حتی اگر نمی خواهید کمکی کنید، به آن ها نگاه کنید و بگویید «متاسفم، نمی توانم کمک کنم!» این رفتار صحیح یک انسان با انسان دیگر است فارغ از هرگونه شرایطی.

همه می توانند کمک کنند!

با احترام برخورد کنید؛ فرد بی خانمان نامرئی نیست. سلام کردن یا شنیدن داستان زندگی آن ها و وقت گذاشتن برای آن ها می تواند روزشان را بسازد.

آموزش دهید؛ مهارت های خود را به افراد بی خانمان آموزش دهید. این کار به آنها کمک می کند شغلی پیدا کنند و شرایط زندگی خود را تا حدودی بهبود ببخشند.

 کمک در تمامی فصول؛ کمک کردن نباید منحصر به فصل خاص یا دوره خاصی باشد. برای مثال چون ثواب کمک کردن در ماه مبارک رمضان چندین برابر است، در این ماه نذری بدهیم و به دیگران کمک کنیم و با فرارسیدن عید فطر، آن ها را فراموش کنیم.

شال گردن های بلااستفاده، دستکش و کلاه، پلیور. دادن یک فنجان چای از رایج ترین و ساده ترین راه های کمک در زمستان است.

در تابستان و هوای گرم نیز آب و مایعات یکی از بهترین کمک هاست چراکه افراد بی خانمان به دلیل گذراندن تمامی 24 ساعت شبانه روز در خیابان، آب بدنشان خیلی زودتر از افراد دیگر تمام می شود. بنابراین نیاز به نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات دارند.

یک کمک ساده آنکه، وقتی به مسافرت می روید لوسیون و صابون های داخل حمام هتل را برای بی خانمان ها بردارید.

برای این افراد دنبال کار بگردید: از اطرافیان یا مکان های عمومی محل زندگی خود بخواهید که یک فرد بیخانمان را برای کارهایی مانند جواب دادن تلفن، تایپ کردن، تمیزکردن یا رنگ کردن دیوارها استخدام کنند.

از وسایل ارتباطی برای کمک بهره ببرید؛ تکنولوژی امکانات زیادی دارد. می توانید راجع به زندگی این افراد در وبلاگ شخصی و اینستاگرام و ... بنویسید. قطعاً نیکوکاران هستند که مایل به کمک به آن ها باشند.

داوطلب شوید: انجمن هایی برای حمایت از افراد بی خانمان وجود دارد. در یکی از آنها عضو شوید و کار داوطلبانه کنید. هرکاری که از دستتان برمیاید.

پس از خواندن این مطلب آن را به دیگران نیز معرفی کنید. آگاهی نصف راه است.

کمک مالی یا غیرمالی؟

هیچ پاسخ قطعی ای برای این پرسش وجود ندارد. این بستگی به شما دارد. فعل کمک کردن، از هر نوع آن، محترم و قابل احترام است. اما واقعیت آن است که کمکی تفاوت واقعی در زندگی بی خانمان ها ایجاد می کند که تاثیرات بلند مدت داشته باشد.

برای مثال وقتی جوانی را می بینید که گوشه خیابان خوابیده است، مهم ترین و سریع ترین کار آن است که او را از آن وضعیت خلاص کنیم چراکه در معرض انواع سوء استفاده های جنسی و آزار و اذیت قرار دارد.

پائول نوبلت (Paul Noblet) : "دادن پول، غذا، لباس و ... انتخاب شخصی است اما مهم ترین چیز آن است که افرادی که زندگی خود را کنار خیابان می گذرانند در کوتاه ترین زمان ممکن کمک مورد نیاز خود را دریافت کنند و به جریان زندگی عادی خود بازگردند."

 

 پول همیشه کارساز نیست!

گاهی اوقات پول شرایط را خراب تر می کند. بسیاری از جوانان و نوجوانان کارتن خواب هر روزه از طریق گروه های مجرمانه مجبور می شوند که مقدار مشخصی پول را تا پایان روز تحویل دهند.

بنابراین اگر به هر کارتن خوابی که سر راهمان می بینیم پول بدهیم، شاهد ادامه این روند خواهیم بود و در نهایت تغییر بزرگی رخ نخواهد داد.

بهترین راه حل برای کمک به افراد بی خانمان چیست؟

کمک به یک خیریه که هدف آن حمایت و تحت پوشش قرار دادن بی خانمان ها باشد، می تواند راه مناسب و راه حل بلند مدت تری برای تغیر شرایط زندگی آن ها باشد.

طیف گسترده ای از موسسات خیریه وجود دارند که هرکدام به گروه خاصی از بی خانمان ها کمک می کنند.

 

این بسیار دلگرم کننده است که می بینیم مردم نسبت به هم نوعان خود بی تفاوت نیستند  اما صرفاً بروز رفتارهای محبت آمیز بحران بی خانمانی را حل نخواهد کرد. بهتر است از این حس نوع دوستی در مسیر مناسب تری بهره برد که قدم اول آن فرهنگ سازی و آگاهی رسانی از روش های مناسب کمک است.

 

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo