شبکه مجازی خیرین کشور
  •   دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی            

عبدالله رضوی معروف به میرزای ناظر از معدود ثروتمندانی است که در فکر خدمت به جامعه خود برآمد، و مقدار زیادی از دارایی خود را وقف کرد و در اختیار مردم قرار داد و از خود نام نیکی در تاریخ باقی گذاشت و موجبات ایجاد یک درمانگاه به نام «درمانگاه میرزای ناظر رضوی» و پرورشگاهی به نام «پرورشگاه ایتام میرزای ناظر» را فراهم آورد.

مرحوم عبدالله رضوی میرزای ناظر، املاک و مستغلاتی هم برای اداره‏ی این دو مؤسسه‏ی خیریه‏ی عام‏المنفعه وقف نمود و محل این دو مؤسسه را در مزرعه‏ی سوران واقع در بیست کیلومتری مشهد مقدس قرار داد.

عبدالله رضوی

موقوفه مرحوم عبدالله رضوی را می توان بزرگترین و شاخص ترین آنان دانست. این وقف در سال ۱۳۴۳ توسط مرحوم عبدالله رضوی صورت گرفته و مشتمل بر تمامی مزرعه سوران، دو رشته قنات دایر، یک رشته قنات بایر و یک سوم از فاضلاب رودخانه شاندیز است. وی در بخشی از مزرعه سوران، ساختمانی را نیز به نام دارالایتام احداث کرده که بنا به وقف نامه از محل عواید وقف اداره می شود.

واقف همچنین در بخشی از وقف نامه، تذکر داده که « متولیان در هر زمان موظفند به شرایط وقف نامه عمل نموده، خداوند را ناظر و حاضر بر اعمال خود دانسته و غفلت و کوتاهی نکنند. ایشان همچنین باید در احیا و لایروبی قنات ها، نگه داری درختان و حفظ آبادی باغ ها جدیت داشته باشند.

موقوفه مرحوم عبداللّه‏ رضویای شامل زمین‏های پهناوری در چندین نقطه شهر مشهد مانند زمین‏های سوران، بژمهن و حسین آباد کرمانی‏ها و همچنین مسافرخانه‏ها و مغازه‏ها، در داخل شهر مشهد و حتی دارای رقباتی در دیگر شهرهای ایران است. موارد مصرف این موقوفه، بسیار چشم‏گیر است.

آقای عبدالله رضوی در وقف‏نامه خود، بر تأسیس پرورشگاه و درمانگاهی مجهز در مزرعه سوران و مداوای بیماران، برپایی عزاداری برای سید و سالار شهیدان، امام حسین علیه‏السلام در عاشورای هر سال در آنجا و اطعام اهالی و مستضعفان در آن روز و ساختن یک مجموعه آموزشی برای کودکان یتیم از محل درآمدهای موقوفه‏های خویش، تأکید کرده است.

اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان در سال‏های گذشته به منظور احیای موقوفه آقای عبدالله رضوی، گام‏های مؤثری برداشت. این اداره کل، پس از بررسی‏های مختلف و فراهم آوردن امکانات اولیه به منظور احداث این مجموعه، به ویژه مجموعه آموزشی یتیمان و پس از تصویب طرح نهایی، از خرداد ماه ۱۳۷۱، عملیات اجرایی این مجموعه را برابر نظر واقف، در محل باغ آرامگاه واقف و در محدوده جنوب شرقی زمین‏های موقوفه سوران، در کنار جاده مشهد ـ شاندیز که باغی بسیار گسترده است، آغاز کرد. این مجتمع فرهنگی که شبانه‏روزی اداره می‏شود، در سال ۱۳۷۵ به بهره‏برداری رسید.

باغ‏های قدیمی مزرعه شش هزار هکتاری سوران که با کمبود آب و وضع نامناسب زمین روبه‏رو بود، با پشتکار اداره کل اوقاف خراسان، بازسازی شد. در این طرح، باغ‏های جدیدی به مساحت ۲۸ هکتار با روش جدید باغ‏داری ایجاد کردند و از زمین‏های دیگر که توانایی بازدهی گندم و یونجه داشتند، با آبیاری بارانی، برای تأمین آذوقه و علوفه بهره گرفتند.

همچنین جهت بهره‏گیری بهتر و بیشتر از زمین‏های بایر موقوفه و نیز برای کمک به خودکفایی و کارآفرینی، «شرکت کشاورزی و دام‏پروری سوران» در سال ۱۳۶۶، با سرمایه‏گذاری از وجوه مازاد موقوفه‏های سراسر کشور تأسیس شد. همچنین در اجرای اهداف طرح، مجتمعی شامل دو واحد گاوداری با زیربنایی به مساحت ۳۳ هزار متر مربع بنای سقف‏دار و چهل هزار متر مربع بهاربند در مدت کوتاهی ساخته شد و با همکاری مسئولان وزارت کشاورزی و سازمان دام‏پروری کشور، فعالیت خود را با خرید ده‏ها رأس گاو اصیل آغاز کرد. این واحد، هم‏اکنون سالانه بیش از دو هزار تن شیر تولید می‏کند.

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo