شبکه مجازی خیرین کشور
 •   شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸
به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف            
0
7 گام راهبردی در کمک به افراد بی‌خانمان

فعالان اجتماعی تاکنون تلاش‌ها و فعالیت‌های ترویجی زیادی برای کمک به افراد بی‌خانمان، افرادی که در زمستان‌ها به دلیل سردی هوا و نداشتن سرپناه و غذای گرم بیش از پیش در معرض خطر مرگ هستند، انجام داده‌اند.
با این وجود هنوز شمار زیادی از آن‌ها هیچ کمکی از هیچ نهاد دولتی یا خصوصی دریافت نکرده و نمی‌کنند. در این نوشتار به ۷‌گام راهبردی برای اینکه بتوانیم به این قشر از جامعه کمک کنیم، اشاره شده است.

 

1- به پیرامون خود توجه کنیم

خودتان را آماده دریافت اطلاعات تازه کنید. آگاهی خود را درباره معضلات اجتماعی بالا ببرید. درباره این معضل کارتن‌خوابی مطالعه کنید.
سعی کنید برای پرسش‌های اساسی پاسخ پیدا کنید، مثلا چرا بعضی بی‌خانمان می‌شوند؟ چه تعداد از بی‌خانمان‌ها کودک هستند؟ چقدر از بی‌خانمان‌ها دارای معلولیت هستند؟ با آن‌ها حرف بزنید، درباره آن‌ها مطالعه کنید تا از نیازهای واقعی آنان، درک بهتری داشته باشید. 

 

۲- با خیریه‌های محلی ارتباط برقرار کنیم

با سازمان‌ها و انجمن‌های محلی که حوزه فعالیت آن‌ها مربوط به مسائل افراد کارتن‌خواب و بی‌خانمان‌ است، ارتباط بگیرید.
برای مثال از بهزیستی و موسسات خیریه‌ای که در شهر یا استان شما در رابطه با افراد بی‌خانمان‌ فعالیت می‌کنند، پرس و جو کنید و به آن‌ها پیشنهاد همکاری دهید. 

 

۳- ایده بگیریم

ببینید در شهرهای دیگر و یا حتی در کشورهای دیگر چه فعالیت‌های حمایتی برای افراد بی‌خانمان‌، انجام می‌شود. ایده‌ها را در شهر و منطقه خود بومی‌سازی و پیاده کنید. 

  

۴- برنامه‌ریزی کنیم

هنگامی‌که شما آگاه هستید که در جامعه‌تان چه می‌گذرد؟ از وضعیت افراد بی‌خانمان‌ اطلاع دارید و ظرفیت‌ و پتانسیل‌های موسسات خیریه و مراکز را هم می‌دانید، زمان صحبت کردن با افراد درگیر مساله است، با افراد بی‌خانمان، ارائه دهندگان خدمات و کار‌شناسان متخصص در این زمینه صحبت کنید و به یک برنامه‌کاری مفید، دست پیدا کنید. 

 

۵- مقامات و مسئولین را درگیر کنیم

بودجه‌ای که برای حمایت از بی‌خانمان‌های شهر یا روستای شما در نظر گرفته شده با تصمیم ارگان‌های محلی مثل «استانداری» و «شهرداری» تهیه می‌شود.
با درگیر کردن مسئولین و مدیران محلی، می‌توانید این بودجه را طوری هدایت کنید که به نیازهای اصلی و اساسی بی‌خانمان‌ها رسیدگی شود. 

 • در جلسات برنامه‌ریزی محلی شرکت کنید و از تخصیص بودجه‌ها مطلع باشید.
 • در جلسات عمومی و محلی شرکت کنید.
  ایده‌ها و فعالیت‌های مختلف برای اسکان افراد کم درآمد‌ و  کارتن خواب‌ها  را بررسی کنید و برای برنامه‌های پیش‌گیری از بی‌کاری صحبت کنید.
 •  از ارائه‌دهندگان خدمات و  مراقبت‌های محلی، جامعه مذهبی (مثل مساجد) و گروه‌های مدنی تقاضای همراهی کنید.
 • ارتباط خود را با تصمیم‌گیرندگان محلی حفظ کنید، مکاتبات را ادامه دهید و خواستار جلساتی شخصی و حضوری باشید.

 

بیشتر بدانیم:

برای کمک به «افراد بی‌خانمان»؛ پول همیشه کارساز نیست!

 

۶- توجه رسانه‌ها را جلب کنیم

جلب توجه رسانه‌ها می‌تواند تاثیر زیادی در ایجاد آگاهی و پیش‌بُرد اهداف شما داشته باشد. 

 • در مورد اینکه چه کسی هستید و چه کاری می‌خواهید انجام دهید، اطلاع رسانی کنید. 
 • برقراری ارتباط یا تلاش در جهت نوشتن برای روزنامه‌های محلی، ایستگاه‌های تلویزیونی و رادیویی گام مفید و موثری است. 
 • هنگامی که مسائل مهم مربوط به بی‌خانمانی در منطقه‌ای به وجود می‌آید به عنوان یک فعال اجتماعی مقاله‌ای بنویسید و حداقل برای یک رسانه بفرستید تا آن را منتشر کند.
 • هنگامی که گروه‌های رسانه‌ای ابراز علاقه می‌کنند، اطمینان حاصل کنید که از آن‌ها قدردانی کرده‌اید و آن‌ها از منابع و پشتیبانی لازم برخوردار بوده‌اند. 
 • با روزنامه‌های محلی ارتباط برقرار کنید، این روزنامه‌ها می‌توانند جای خوبی برای ترویج ایده‌های شما و کمک گرفتن از مردم محلی و آموزش آن‌ها باشند.
  افراد بی‌خانمان هم می‌توانند ترغیب شوند تا پس از توانمند شدن برای این روزنامه‌ها بنویسند یا آثار هنری خود را در آن منتشر کنند. 

 

۷- خودجوش و با سرعت عمل حرکت کنیم

بهتر است مستقیماً با نهادها و حامیان افراد بی‌خانمان‌، تماس بگیریم و بخواهیم برای آن‌ها کاری کنند یا حمایت جدیدی را جذب کنیم.
برای مثال با روابط عمومی یک شرکت تولید مواد غذایی تماس بگیریم و از آن‌ها بخواهیم مقداری خوراک برای بی‌خانمان‌ها در اختیارمان قرار دهند و می‌توانیم آن‌ها را به عنوان حامی پویش یا کمپین خود اعلام کنیم.

 

همین حالا گوشی تلفن را بردارید و با استانداری، شهرداری، شورای شهر، نمایندگان مجلس و سایر افراد موثر تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید ملزومات اولیه زندگی افراد بی‌خانمان‌ را فراهم کنند.

همچنین از بستگان و همسایگان خود بخواهید با نهادها و مسئولین، تماس بگیریند و پی‌گیر وضعیتافراد بی‌خانمان و کارتن خواب‌ها باشند.

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo