شبکه مجازی خیرین کشور
  •   یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر            
0
چگونه نیکوکاری را به فرزندانمان آموزش دهیم؟

احسان و نیکوکاری امریست ضروری که باید در جامعه رواج پیدا کند، چرا که زمینه ساز تکامل انسانی و پیشرفت جامعه است.

برای رسیدن به این هدف، چند کار ساده را در طول تعطیلات می توانیم به همراه فرزندانمان،  انجام دهیم:

1. شرکت در کارهای داوطلبانه:

همه ما در این وقت سال بسیار مشغول هستیم. اما همه می دانیم که داوطلب شدن برای انجام کارهای نیک و کمک به دیگران تاثیر قابل توجهی، نه تنها در زندگی فردی دیگر، بلکه در روحیه خودمان هم دارد.

به طور مثال در روز 13 فروردین، تشکل های مردم نهاد زیست محیطی، با برپایی کمپ های حفاظت از محیط زیست، در اجرای "طرح بی زباله"،  به صورت داوطلبانه کیسه هایی در بین گردشگران توزیع می کنند و از آنها می خواهند زباله های خود را در این کیسه ها ریخته و در ازای تحویل آن جایزه دریافت کنند.
 این افراد با رایزنی با خیرین و صاحبان صنایع دوستدار محیط زیست جوایزی را برای افرادی که نسبت به حفظ محیط زیست خود کوشا هستند، تهیه و به آنها اعطا می کنند و تجربه نشان داده این حرکت بسیار موفقیت آمیز بوده است. 

2. مشارکت در کمپین های نوروزی:

کودکان کمک به همسالان خود را دوست دارند و همه ی ما می دانیم که بعضی از کودکان شهر و کشورمان، عید و عیدی نخواهند داشت مگر با کمک ما. پس خیریه هایی را پیدا کنیم که کمپین های نوروزی دارند.

بچه ها می توانند برای کودکان دیگر اسباب بازی بخرند، حتی لوازم مورد نیاز آنها را، مثل لباس و لوازم مدرسه و... در یک پک، بسته بندی و آنها را از طریق کمپین های نوروزی خیریه ها، به کودکان نیازمند هدیه کنند.

3. از فروشگاه هایی خرید کنیم که درصدی از عواید فروش خود را به خیریه ها اختصاص می دهند:

از فروشگاه هایی خرید کنیم که که بخشی از درآمد حاصل از فروش خود را، به یک سازمان خیریه کمک می کند و به فرزندانمان نیز این نوع خرید را آموزش دهیم.

در ایام نوروز که به مناسبت سال نو به یکدیگر هدیه می دهیم، فرصت خوبیست تا خرید هدایای خود را از این فروشگاه‌ها انجام دهیم.

فروشگاه دستادست یکی از این فروشگاه هاست. مجموعه ای غیر انتفاعی و غیر دولتی که مبتکر کسب کار اجتماعی با رویکرد تجارت عادلانه است. و این امکان را به زنان در حاشیه داده است که کارهای خود را به نمایش بگذارند و با فروش آن ها منبع درآمدی داشته باشند. برای خرید این محصولات کافی ست به سایت دستادست بروید و با انتخاب کالا و سفارش آنلاین در کار نیک سهیم شوید.

4. جانبازان، قهرمانان کشورمان را فراموش نکنیم!

با وجود کارها و مشغولیت‌های ایام تعطیل، اغلب جانبازان را فراموش می کنیم. این ایام فرصت مغتنمی ست برای دیدار با جانبازانی که امنیت و آسایش امروز ما مدیون فداکاری آن ها است.

می توانیم با فرزندانمان درباره ی فداکاری جانبازان بیشتر صحبت کنیم و آنها را تشویق کنیم، تصاویر داستان پردازانه خود و آنچه را که دوست دارند، بکشند، رنگ و نقاشی کنند و خودشان کارت پستال تهیه کنند و سپس به همراه فرزندانمان از بیمارستان‌ها و آسایشگاه‌های مخصوص جانبازان بازدید و کارت پستال‌ها را به آنها هدیه کنیم.

تنها با تهیه یک کارت تبریک سال نو برای جانبازان، نه تنها دل آنها را شاد می کنیم بلکه درس بزرگی به کودکانمان هم می دهیم، درس بزرگداشت و احترام به کهنه سربازان و قهرمانان کشور.

5. همیشه مقداری خوراکی در ماشین داشته باشیم!

یادمان باشد بیشتر کودکان کار خصوصا در تهران ساعت‌ ها در معرض گرما، سرما و هوای آلوده هستند. بنابراین اغلب آن‌ها سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است و بیشترشان هم دچار سو تغذیه هستند. اگر می‌خواهیم کمک موثری داشته باشیم، خریدن خشکبار مفید و کمی میوه یا حتی غذاهایی که پروتئین بدنشان را تامین می‌کند، فکر بسیار خوبی است. خوراکی‌ها را در ماشینمان بگذاریم، زمانی که به همراه فرزندمان در ماشین هستیم، به محض اینکه موردی از کودکان کار و افراد نیازمند دیدیم که نیاز بود به آنها کمک کنیم، از فرزندمان بخواهیم خوراکی های کنار گذاشته شده را به آنها بدهد. این کار، برای فرزندمان علاوه بر جنبه آموزش کمک و کار نیک، جنبه سرگرمی هم دارد.

6. از خانه سالمندان بازدید کنیم!

خانه سالمندان جای فوق العاده‌ای برای بازدید در تمام طول سال است، در تعطیلات، بازدید از خانه سالمندان به همراه فرزندانمان، می تواند برای ساکنان تنها و دوستدار کودک، بسیار دلنشین و جذاب باشد.

می توانیم برنامه بازدید را به صورت گروهی انجام دهیم، همکاران یا حتی بچه‌های محله خود را جمع کنید تا بتوانیم زمان زیادی را با این افراد صرف کنیم. بچه ها می توانند کارت پستال و نقاشی های خود را با سالمندان هدیه بدهند یا با برنامه‌های خلاقانه مثل خواندن شعر و آواز سالمندان را شاد کنند.

مطالعات زیادی صورت گرفته است که نشان می‌دهد تعاملات اجتماعی می‌تواند به کاهش احساس تنهایی، تأخیر در زوال عقل، کاهش فشار خون و کاهش خطر بیماری و مرگ در سالمندان بینجامد. محققان ژاپنی در سال ۲۰۱۳ در مطالعه‌ای نشان دادند که تعامل اجتماعی میان نسل‌های مختلف، می‌تواند میزان لبخندزدن و گفت‌وگو در میان بزرگسالان را افزایش دهد.

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo