شبکه مجازی خیرین کشور
  •   سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر            
0
همکاری خیریه‌ها باهم؛ ایجاد یک موقعیت بُرد_بُرد!

شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی، در حال حاضر از ایجاد روابط و همکاری باهم، بسیار بهره می‌برند و اینک وقت آن است که سازمان‌های خیریه و موسسات مردم‌نهاد نیز به دنبال راه‌های همکاری با یکدیگر برای سوددهی و بهره‌وری بیشتر باشند. اما چگونه و از چه روش‌هایی این امکان میسر خواهد شد؟

پشتیبانی

بعضی اوقات به تنهایی و یا فقط در داخل سازمان خود، به نتیجه دلخواه رسیدن، بسیار سخت و دشوار خواهد بود، علی الخصوص اگر تجارب حیاتی دیگران را در نظر نگیریم.

اگر مهارت و تجارب دیگران را بکار نبریم، حتی با بهترین تصمیم و اراده نیز احتمال شکست پروژه وجود خواهد داشت، جذب و جمع آوری کمک‌ها موفقیت آمیز نبوده و هزینه‌ها افزایش خواهد یافت. ولی با ارتباطات مشارکتی، احتمال بیشتری برای موفقیت پروژه وجود خواهد داشت.

بطور مثال خیریه‌های کوچکتر می‌توانند از تخصص‌ و پتانسیل‌های خیریه‌های بزرگتر استفاده کنند و با گرفتن خدمات از آن‌ها همچون مشاوره‌های تخصصی و... در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. خیریه‌ها با ارتباط با سایر همکاران خود، باعث گشایش درب‌های جدید برای همکاری‌های مشترک شده و یک موقعیت برد-برد ایجاد می‌کنند.

 

 تقسیم وظایف

زمانی‌که سازمان‌های خیریه باهم همکاری کنند، می‌توانند نقاط قوت خود را با هم به اشتراک گذاشته و برای رسیدن به اهداف مشترک، سریع‌تر حرکت کنند.

بطور مثال همکاری خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد برای سازماندهی یک مراسم در مقیاس بزرگ، برای جمع‌آوری و جذب سرمایه‌ها، می‌تواند سبب تقسیم وظایف و مسئولیت‌ها و در نتیجه مدیریت بهتر پروژه شود.

بازاریابی، خرید، آماده‌سازی و تهیه لیست وظایف روزانه دلهره‌آور نخواهد بود و هر دو خیریه با همکاری با یکدیگر می‌توانند از مزایای جلب حمایت و اهدای کمک بهره ببرند. 

 

 ارتباطات

با وجود تمام اهداف و عزم راسخ موسسات خیریه در پیش‌بُرد آن‌ها، هنوز هم تا حدودی، ارتباطات و افرادی که می‌شناسند در حرفه و حتی پیشبرد اهداف آن‌ها، مفید و موثر هستند.

همکاری با دیگر موسسات خیریه به این معنی است که می‌توانید از ارتباطات آن‌ها نیز بهره‌مند شوید، افراد جدیدی را شناخته و از آن‌ها هم کمک بگیرید. برای رسیدن به این هدف و ارتباط با افراد بیشتر، یافتن افراد مناسب می‌تواند راه‌گشائی باشد برای تاثیر بیشتر در جامعه.

بطور مثال با ارتباط با مقامات بالادست همچون شهردار، قادر خواهیم بود با ارائه مقدمه و گزارشی درباره پروژه خود، که بعدها به یک جلسه رسمی تبدیل خواهد شد، می‌توان برنامه‌ای محلی را تنظیم و خبرنامه‌ای را برای ساکنین محلی بفرستیم تا پروژه مورد نظر را به عنوان یک رویداد مشارکتی به خیرین و نیکوکاران معرفی کنیم.

 

به اشتراک‌گذاری تجارب و ایده‌ها

گاهی اوقات با شور و اشتیاق فراوان درباره ایده‌های خود و آنچه که در تلاش برای رسیدن به آن هستیم صحبت می‌کنیم و حتی ممکن است ساده‌ترین ایده‌های ذهنی نیز در عمل تبدیل به بهترین آن‌ها شود.

خوشبختانه، همه ما تجربیات، دیدگاه‌ها و تخصص‌های مختلفی داریم که در همکاری با هم می‌توانیم از آن‌ها بیشتر بهره‌مند شویم. مطرح کردن ایده‌های جدید و صحبت درباره آن‌ها، اجازه می‌دهد که برنامه‌ها و اهداف واقع بینانه‌ای ارائه شده و دیدگاه‌های یک شخص ثالث بی‌طرف را نیز شنیده و بپذیریم.

می‌توان با شنیدن ایده‌ها و نظرات و انتقادات دیگران، هریک از آن‌ها را بررسی و نقاط قوت و ضعف در برنامه و تصمیمات را لیست کرده و در نهایت برای انجام هر پروژه برنامه‌ها و استراتژی‌های استانداردی را نیز ارائه دهیم.

 

انتشار هزینه‌ها و درخواست کمک

جمع‌آوری وجوه برای خیریه‌های کوچک کار آسانی نیست تا بتوانند پروژه‌های مالی خود را با موفقیت به پایان برسانند. با این‌حال انتشار هزینه‌ها و درخواست کمک نه تنها از نظر مالی، حتی در زمان و تجارب نیز با پیوستن و همکاری خیریه‌ها باهم، می‌تواند منجر به نتایج ارزشمندی شود.

با ارتباط با کسب و کارهای محلی و نزدیک شدن به آن‌ها، می‌توان از تخصص آن‌ها در بازاریابی و تبلیغ، چاپ و کالا بهره برد.

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo