شبکه مجازی خیرین کشور
  •   پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹
هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید            

آخرین اخبار

آخرین همایش ها

0
من امسال، بدون عذاب وجدان، سبزه سبز می‌کنم.!

کاشت سبزه برای نوروز و جایگاه آن در سفره هفت‌سین قدمتی دیرینه دارد. ایرانیان از دیرباز هر سال پیش از نوروز چند نوع سبزه می‌کاشتند و معتقد بودند این رسم شگون دارد چراکه سال نو با سبزی و سرسبزی آغاز می‌شود.

در ایران باستان هم رسم بر این بود که ۲۵ روز پیش از نوروز در کاخ پادشاهان، دوازده ستون از خشت خام برپا می‌کردند و بر هرکدام یک نوع غله می‌کاشتند و معتقد بودند اگر سبزه‌ها خوب رشد کنند، سال پربرکتی خواهد بود.

و از قدیم خانواده‌ها سبزه‌ها را در تا روز ۱۳ فروردین نگه می‌داشتند و زمانی‌که برای سیزده‌بدر از خانه بیرون می‌رفتند، آن را در آب روان رها می‌کردند.


«نوروز بدون اسراف» و «هر ایرانی یک نهال»

چندی پیش گروهی در شبکه‌های اجتماعی پویشی به نام «هرایرانی یک نهال» را راه انداختند که در آن از شهروندان خواسته می‌شد، جای سبزه عید یک نهال بکارند و با هشتگ #نوروز_بدون_اسراف و #هرایرانی_یک_نهال دلایل مخالفت و پیشنهادات و انتقادات خود را درباره کاشتن یا نکاشتن سبزه، اعلام می‌کردند.

البته هریک از افراد و منتقدین از زاویه‌ای خاص به موضوع نگریسته‌اند. عده‌ای مانند بانیان کمپین‌های حفاظت محیط‌زیستی به جلوگیری از هدررفتن گندم و آب توجه می‌کنند و اینکه با تمام شدن تعطیلات عید سبزه‌های گره زده در طبیعت رها شده منجر به آلودگی آب‌ها و محیط خواهند شد.
عده‌ای دیگر نیز از زاویه فرهنگی-تاریخی به قضیه می‌نگرند و در پی حفظ سنت‌ها و آداب و رسوم زیبای ایرانی از کاشت سبزه دفاع می‌کنند.

گروه آخر نیز با طرح این سوال که چرا این حجم ناچیز (در مقایسه با سایر اتلافات) تا این حد مورد توجه قرار می‌گیرد؟ و چرا نسبت به حجم بزرگ اتلاف ها واکنشی نشان داده نمی‌شود؟ از پیشنهادهای ذکر شده در بالا حمایت نمی‌کنند.

البته نمی‌توان به فعالان محیط‌زیست و حتی سایر منقدان خُرده گرفت. شاید نظرات هر کدام از این گروه‌ها تا حد زیادی درست باشد. اما به‌طور کلی ما اعتقاد داریم از هر نگاه و سنت و شیوه‌ای باید نکات مثبت آن را دریافت و اجرا کرد. 

جلوگیری از اسراف، هر اندازه هم که کم باشد، کار پسندیده‌ای است و در کل می‌تواند گام کوچکی باشد برای توسعه و گسترش فرهنگی زیبا و حفظ سنت‌ها در کنار توجه به محیط اطرافمان.

 

هنوز مرددی که سبز بکاری یا نه؟!

اگر شما هم هنوز در دودلی سبز کردن سبزه عید هستید و از طرفی نگران دور انداختن آن در روز ۱۳ فروردین، شاید بد نباشد بدانید که چند سالی است که ستادهای محیط ‌زیست و توسعه پایدار شهرداری‌ها در شهرهای مختلف ایران در غرفه‌های خاص برخی از پارک‌ها، سبزه شهروندان را تحویل می‌گیرند و آ‌نها را بازیافت و به کود تبدیل می‌کنند. پس دیگر برای سبز کردن سبزه عید عذاب وجدان نداشته باشید.

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo