شبکه مجازی خیرین کشور
  •   دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸
به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف            

آخرین اخبار

آخرین همایش ها

0
توانمندسازی بانوان روستایی برای توسعه پایدار

بانوان روستایی نقشی کلیدی در حمایت از خانواده و جوامع محلی در دستیابی به امنیت غذایی و تغذیه، تولید درآمد و بهبود معیشت روستایی و رفاه عمومی دارند. آنان به کشاورزی و صنایع روستایی کمک کرده و در اقتصاد محلی و جهانی سهم دارند. 

بانوان روستایی وظایف و نقش‌های مختلف و متعددی بر عهده دارد؛ همسر، مادر، تولیدکننده محصوالت زراعی و باغی، شرکت در فعالیت‌های دامداری، کاشت، داشت، برداشت، فناوری، بازاریابی و تهیه خوراک و غذا، کار برای دریافت دستمزد و صیانت و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست از جمله فعالیت‌های آنان است؛ به طوری که به اهداف توسعه هزاره دست یابند.

با این حال، هر روز در سراسر جهان، بانوان روستایی با محدودیت‌های ساختاری مختلفی مواجه می‌شوند که مانع از بهره‌مندب کامل آنان از حقوق بشر شده و از تالش‌هاب آن‌ها برای بهبود زندگی خود و خانواده و اطرافیان جلوگیری می‌شود. 

بانوان روستایی 52 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و در کشورهای در حال توسعه 34 درصد از نیروی کار کشاورزی را تامین می‌کنند که بیشتر مواد غذایی جهان را تولید می‌کند.
شواهد نشان می‌دهد اگر این بانوان دسترسی مشابهی همانند مردان به منابع تولیدی داشتند، می‌توانستند حدود 52 تا 42 درصد عملکرد مزارع و حدود 2.5 تا 3 درصد تولیدات کشاورزی را در کشورهای در حال توسعه افزایش داده و باعث کاهش تعداد مردم گرسنه جهان بین 25 تا 21 درصد شوند. 

برای همین جای تعجب نیست که دبیر کل سازمان ملل، بانوان روستایی را ستون فقرات جوامع روستایی دانسته، جایی که می‌گوید: «بانوان در بسیاری از خانوارها مسئولیت اصلی امنیت غذایی، فرصت‌های آموزشی و مراقبت‌های بهداشتی را بر عهده دارند.» 

مدیرکل سازمان ملل متحد در روز «بانوی روستایی» در سال 5222 بیان کرد که بانوان کشاورز روستایی می‌‍توانند باعث تغییر در تولید غذا و مصرف مواد غذایی شوند تا زمین و منابع به طور موثر و پایدار مورد استفاده قرار گیرند.
برای این منظور آنان نیازمند سیاست‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی هستند که باعث مشارکت فعال آنان در تصمیم‌گیری شده و دسترسی آنان را به روش‌های کشاورزی و مقاوم در برابر تغییرات آب و هوا تسهیل می‌کند.» (سازمان ملل)

برای این منظور صاحب‌نظران توسعه روستایی بر این باورند که شناخت توانمندی‌ها و مهارت‌های بانوان روستایی و هدایت استعدادهای آنان می‌تواند در بهره‌برداری از ظرفیت‌های  شبکه ملی موسسات نیکوکاریو خیریه، این قشر عظیم اجتماعی موثر واقع شود، به عبارتی توجه به توانمندسازی آنان. 

به معنای کلی، توانمندسازی آزادی انتخاب و عمل فرد و افزایش اقتدار و کنترل وی بر منابع و تصمیماتی است که زندگی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هرچقدر افراد قدرت انتخاب بیشتری داشته باشند، کنترل بیشتری بر زندگی خود خواهند داشت.
به عنوان مثال، انتخاب‌های افراد فقیر به میزان زیادی به دلیل نداشتن دارایی و ناتوانی در مذاکره با موسسات رسمی و غیررسمی محدود است. 

توانمندسازی، فرایندی است تدریجی که در آن با ارتقای مهارت، آگاهی، ایجاد باور و اعتمادسازی می‌توان از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های‌ بالقوه فرد برای رسیدن به اهداف توسعه‌ای بهره جست. 

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، راهبردهایی برای رفع موانع مشارکت عملی بانوان روستایی در توسعه پایدار اتخاذ شده است. توانمندسازی بانوان روستایی یکی از همین راهبردهاست که تنها به مفهوم بهره‌مندی بانوان از مزایا و نتایج برنامه‌های توسعه نیست، بلکه مستلزم مشارکت فعال آن‌ها در اجرای برنامه‌ها و طرح‌های توسعه است. 

یکی از اقداماتی که کشورهای مختلف جهان برای مشارکت فعال بانوان روستایی در توسعه پایدار به کار گرفته‌اند، مشارکت بیشتر بانوان روستایی در مراکز و مجالس تصمیم‌سازی است. 

تحقیقات نشان می‌دهد بانوان نگرانی بیشتری برای محیط زیست داشته و از این رو بیشتر به دنبال سیاست‌های حمایت از محیط زیست هستند و در انتخابات نیز به رهبرانی که بر این شعارها متمرکز باشند بیشتر تمایل نشان می‌دهند.

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo