شبکه مجازی خیرین کشور
  •   جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸
آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته            
 

 

ایرانی ها بارها و بارها سخاوت و بخشندگی خود را اثبات کرده اند. نمونه بارز مهربانی های هموطنانمان را می توان در عکس ها و ویدئو هایی که پس از فاجعه ناگوار کرمانشاه در فضای مجازی منتشر شد، جستجو کرد. پس از وقوع زلزله سیل عظیمی از کمک ها به مناطق آسیب دیده سرازیر شد. به دلیل برودت هوا، پوشاک و پتو جزء اصلی ترین کمک هایی بود که از طرف مردم صورت گرفت. به طوری که در مدت زمان بسیار کوتاه انبارهایی که جمعیت هلال احمر و سایر نهاد ها برای نگهداری کمک ها در نظر گرفته بودند، با حجم عظیم لباس های زمستانی و پتوها و حتی عروسک های کوچک و بزرگ پر شد.

 

 

 

اما آیا این واقعاً کمک کرد؟

 

بدیهی است که این اتفاق صرفاً مختص ایران نیست. طبق بررسی های انجام شده در موارد مشابه جهانی، معمولا این گونه کمک ها به جای آنکه باری را از دوش پایگاه های امدادرسانی بردارند، باری نیز بر دوششان می شوند. انبارهای از اقلامی پر می شوند که اکثراً پیش از ارسال به خوبی بررسی نشده اند و نیاز به دسته بندی و مرتب سازی اساس دارند. به دلیل عدم وجود آگاهی گاهاً اقلامی فرستاده می شوند که یا در آن شرایط نیازی به آن ها نیست و یا به دلیل مستعمل بودن اصلاً قابل استفاده نیستند.

 

بنابراین در اغلب موارد رسیدگی به این کمک ها، دسته بندی و توزیع آن زمان و انرژی زیادی از مسئولان پایگاه های جمع آوری کمک می گیرد و فرآیند کمک رسانی را به شدت کند می کند.

 

در این شرایط شاید مناسب ترین نوع کمک اهدای پول باشد. چراکه سازمان های امدادی با علم نسبت به نیازهایی که وجود دارد می توانند مناسب ترین اقلام را تهیه کنند و بهترین خدمات را ارائه دهند.

 

 

 

 در حال حاضر با فرارسیدن سال جدید و خانه تکانی، ممکن است در خانه لباس ها، کفش ها، کتانی ها و یا پتو یا ملحفه هایی نو و قابل استفاده داشته باشید که نیازی به آن ها ندارید و بخواهید آن ها را به صورت مستقیم به نیازمندی بدهید و یا به خیریه ای بسپارید تا به دست نیازمندان برساند. قبل از هر چیز توصیه های زیر را در نظر داشته باشید:

 

  • قبل از آنکه بخواهید پوشاک بلااستفاده خود را برای کمک به نیازمندان به خیریه ها بفرستید، بهتر است با آن ها تماس بگیرید و بپرسید که چه چیزهایی بیش تر مورد نیاز است.
  • لباس ها، کفش ها و کتانی ها، ملحفه ها، عروسک ها و ... همگی باید قبل از آنکه اهدا شوند به طور کامل شسته و خشک شوند.
  • تمامی پوشاک باید به دقت بررسی شوند و در صورتی که پارگی کوچک، دکمه افتاده، زیپ خراب، لکه و ... دارند، رفع شوند.
  • حوله ها و ملحفه هایی که دارای لکه های ماندگار هستند را می توانید به پناهگاه های حیوانات بفرستید. حتماً مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
  • جیب لباس ها، و داخل کیف ها را به دقت بررسی کنید. خیریه ها معمولاً از داخل این موارد کارت های اعتباری، پول، کارت شناسایی و ... پیدا می کنند.
  • از آنجایی که معمولاً خیریه ها فضای کافی برای نگهداری حجم زیاد لباس ها را ندارند بنابراین، لباس های مناسب فصل را اهدا کنید تا بلافاصله به دست نیازمند رسیده و مورد استفاده قرار گیرند.
  • بسیاری موسسات از خیرین حوله و یا لباس زیر قبول نمی کنند. قبل از ارسال این موارد از خیریه مورد نظر راجع به آن ها سوال کنید.
  • کفش ها و کتانی هایی که اهدا می کنید باید کاملاً سالم، تمیز و جفت باشند.
  • اگر حجم زیادی از یک آیتم خاص مانند کت و یا لباس های کودکان را جمع آوری کرده اید، در نظر بگیرید که جدا کردن آن ها بر حسب اندازه و برچسب زدن به آن ها ایده خوبی است و  موجب صرفه جویی در تعداد داوطلبان و یا کارکنانی که باید به آن ها رسیدگی کنند، خواهد شد و اقلام بسیار سریع تر به دست افراد نیازمند می رسد.

 

موسسات خیریه جمع آوری البسه در حد نو 

 

پایان کارتن خوابی
 ۳۳۵۴۶۸۴۶ (۰۲۱)

 

موسسه خیریه نیکان ماموت
 ۲۲۱۷۶۰۰۱ (۰۲۱)

 

انجمن خیریه اسباب بازی‌ها
 ۸۹۷۶۵۴۳۲ (۰۲۱)

 

موسسه خیریه توان یاب
 ۶۶۹۳۵۵۳۳ (۰۲۱)

 

موسسه خیریه کهریزک
۳۸۴۶۵ (۰۲۱)

 

موسسه خیریه امام علی(ع)
۵۵۹۵۸۳۱ (۰۲۱)

 

موسسه خیریه طلوع بی‌نشان‌ها
 ۵۵۱۵۷۹۸۹ (۰۲۱)

 

 

 

مؤلف: رویا باقری

 

سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo