شبکه مجازی خیرین کشور
  •   سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸
شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی            

موسسات خیریه ای که درگیر امر بسیار ارزشمندی شده‌ اند که وظیفه هر انسانی در این کره خاکی است.وقتی می‌خواستم این متن را بنویسم به سایت های مختلفی سرک کشیدم و دیدم که خدا را شکر موسسه‌ های این‌ چنینی در کشور ما بسیار وجود دارد اما هنوز همکاری با آن‌ ها برای همه مردم، فرهنگ نشده است و با کشورهای توسعه‌یافته فاصله‌داریم. در اینجا می‌شد به اسامی بزرگی نظیر کمیته امداد یا شیرخوارگاه‌ های مختلف هم اشاره کرد اما به‌طور کلی موسسه‌ هایی را که ماهیت نسبتا دولتی داشتند را از طبقه‌ بندی خودم خارج کردم اما برای نقش آن‌ ها حرمت ویژه‌ای قائل هستم. ملاک من در این انتخاب قدرت ارائه خدمت و توان ایجاد ارتباط با جامعه و شکل‌ گیری یک برند قوی هم بوده است.

 

موسسه خیریه محک

بعد از بررسی‌ های زیاد به این نتیجه رسیدم که موسسه محک واقعاً در صدر این جدول قرار دارد و بقیه با محک فاصله نسبتاً زیاد دارند. درواقع موسسه محک نه‌ تنها در بین برند های خیریه‌ های ما بلکه در بین همه برند های ایرانی جزو برند هایی است که توانسته است با اقدامات علمی و حرفه‌ای خود سری در بین برند های ایرانی دربیاورد. یعنی من به‌ عنوان مدرس بازاریابی و برندینگ به‌ راحتی می توانم در بحث‌ های مربوط به برندینگ از این برند ارزشمند ایرانی یاد کنم و اقدامات آن را در سخنرانی‌ هایم برای حضار تحلیل کنم. بسیاری از تبلیغاتی که موسسه خیریه محک انجام می‌دهد قابلیت آن را دارد که به‌ عنوان تبلیغات حرفه‌ ای و قوی مورد نقد و تحلیل قرار بگیرد. حتی تبلیغات و اطلاع‌ رسانی این موسسه در زمره کارهای قوی در بین همه برند های ایرانی است. اقدامات آقای آراسب احمدیان مدیرعامل این مجموعه از جمله سخنرانی‌ های علمی و قوی او به‌شدت بر شخصیت برند این سازمان تأثیر گذاشته است. بیشتر از این نمی‌خواهم در مورد آن مطلب بنویسم و توصیه می‌کنم به همه شما همکاران خوبم که حتماً در مثال‌ های برندینگ از این نوع مجموعه‌ های موفق ایرانی یاد کنید.

خوبه بدانید ایده اولیه تأسیس محک توسط  سعیده  قدس (بنیان‌گذار محک) با آگاهی از مشکلات کودکان مبتلا به سرطان به‌ واسطه بیماری فرزندش صورت گرفت. از همان ابتدا با گردهم آمدن گروهی از خیران داوطلب فعالیت محک در بیمارستان‌ های دولتی دانشگاهی انجام می‌گرفت. نام اختصاری محک برگرفته از نوع فعالیت این موسسه هست (موسسه حمایت از کودکان مبتلابه سرطان) و لوگوی محک طرح برگ است که نماد حیات و زندگی است و برروی آن  کودک و خانواده‌اش امیدوارانه ایستاده‌اند. محک تا پایان سال ۹۳ بیش از ۲۳۰۰۰ کودک مبتلابه سرطان را تحت حمایت همه‌ جانبه قرار داده است. دریافت مقام مشورتی از شورای اقتصادی، اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC)، عضویت در سازمان‌ های معتبر بین‌المللی مرتبط با سرطان کودکان، احداث تنها بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان در خاورمیانه با زیربنای ۱۸۰۰۰ مترمربع و امکانات کامل کلینیکی و پاراکلینیکی در سال ۱۳۸۶، دریافت تندیس نقره‌ ای کیفیت (GIC) از مؤسسه بین‌المللی استاندارد جی.آی.سی، اخذ استاندارد NGO Benchmarking   از شرکت SGS به‌ عنوان اولین سازمان غیردولتی در منطقه خاورمیانه، دریافت نشان طلای انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه (IPMA)، انجام پروژه‌های تحقیقاتی-کاربردی با همکاری معتبرترین مؤسسات تحقیقات داخلی و خارجی نشان‌دهنده فعالیت مؤثر این مؤسسه خیریه در سطوح پیشرفته ملی و بین‌المللی است. مواردی که در بالا آمد هر برندی را شایسته این می‌کند که در موردش در محافل علمی صحبت شود.

موسسه بهنام دهش پور

 

از محک که بگذریم موسسه‌ های بعدی قدری با آن فاصله‌ دارند اما مورد دومی را که می‌خواهم نقل کنم موسسه بهنام دهش پور است. موسسه خیریه بهنام دهش پور نام جوانی را بر پیشانی دارد که در سال ١٣٧٠ در سن هفده‌ سالگی مبتلابه بیماری سرطان گردید و در آخرین دوره درمان، سال ١٣٧۴، دست سرنوشت او را راهی مرکز رادیوتراپی بیمارستان شهدای تجریش نمود. در آن موقع به‌شدت تحت تأثیر وضعیت ناگوار بیماران این مرکز قرار گرفت. بهنام باوجود بیماری سخت ،اقدام به برگزاری بازارچه خیریه در سال ١٣٧۴ نمود. این بازارچه در آپارتمانی قدیمی در خیابان پاسداران و با کمک خانواده و دوستانش برپا گردید.

پس‌ از آن با یاری دوستانش کنسرت پیانو را در فرهنگسرای ارسباران ترتیب داد و آخرین شب زندگی‌اش را با فروش شمع ‏های تزئینی به نفع بیماران نیازمند مبتلابه سرطان در خانه به پایان رساند. در ادامه راه بهنام، جمعی از دوستان، خانواده و یاوران همراه نیت خیر او شدند. موسسه بهنام دهش پور نه به‌ اندازه محک اما در مقیاسی کوچک‌ تر فعالیت‌ های خوبی را آغاز کرده است و توانسته با اصول حرفه‌ ای و علمی راه خود را بیش تر پیدا کند. این شرکت نیز با برگزاری رویدادهای مختلف و تبلیغات نسبتاً خوب توانسته است آگاهی از برند خود را قدری افزایش دهد البته تا رسیدن به جایگاه محک نیاز به کار بیشتری دارد. از نزدیک با فعالیت‌ های این مجموعه آشنا نیستم اما دورادور اطلاعات آن‌ها را از طریق روزنامه و سایتها دنبال می کنم. این موسسه هم در زمره برندهای قوی این حوزه است.

زنجیره امید

 

مؤسسه خیریه زنجیره امید در سال ۱۳۸۶ تأسیس شد. هدف اصلی این مجموعه فراهم نمودن خدمات پزشکی و درمانی به کودکان زیر ۱۸ سال بی‌ بضاعتی است که از بیماری‌ های قلبی و ارتوپدی و ناهنجاری‌ های ترمیمی و پلاستیک رنج می‌برند . این مؤسسه همکاری‌ های علمی نزدیکی با مؤسسه خیریه بین‌المللی زنجیره امید فرانسه (La Chaine de l’Espoir) دارد. این شرکت نیز با برگزاری رویدادهای مختلف و تبلیغات نسبتاً خوب توانسته است آگاهی از برند خود را قدری افزایش دهد البته بازهم تا رسیدن به جایگاه محک و دهش پور نیاز به کار بیشتری دارد. با این‌حال این روزها بارها نام این موسسه را می‌شنویم که این خوب است.

انجمن ام‌اس ایران

 

اما گزینه آخر که می‌خواهیم معرفی کنیم انجمن ام‌ اس ایران  است. به همت و مشارکت تنی چند از بیماران ام اس و تشویق خانواده‌ های آنان جامعه حمایت از بیماران ام اس  ایران در سال ۱۳۸۵ به‌عنوان یک سمن، خیریه و مردمی در سطح ملّـی از وزارت کشور و سازمان بهزیستی کشور فعالیت خود را آغـاز نمود. این انجمن نسبت به سایر خیریه‌ ها کمی تخصصی‌ تر عمل می‌کند و توانسته برند خود را در مخاطب جا دهد.

سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo