شبکه مجازی خیرین کشور
 •   جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸
شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال            

یکی از مواردی که تیم ویکی نیکی در ارتباطات مستقیم خود با خیریه‌ها دریافته است، آن است که خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد اغلب با مفهوم «بازاریابی» بیگانه‌اند و آن را صرفاً مختص به کسب و کارها و بنگاه‌های اقتصادی می‌دانند. این درحالی است که کارنامه بسیاری از خیریه‌های بزرگ بین‌المللی خلاف این باور را نشان می‌دهد. یک خیریه یا سازمان مردم نهاد نمی تواند صرفا به پشتوانه کمک‌های مردمی امور خود را اداره کند و بقا داشته باشد. بنابراین اینجاست که ایده بازاریابی خیریه­ ها قوت می‌گیرد.
در این نوشتار به طور خاص به یکی از انواع بازاریابی برای خیریه‌ها پرداخته می‌شود و آن بازاریابی افراد اثرگذار یا اینفلوئنسرها می‌باشد. یک استراتژی موفق بازاریابی افراد اثرگذار ضمن کمک به دیده شدن برند شما به آن هویت بخشیده و سبب جذب مخاطب تازه خواهد شد. همزمان با این اثرات شما قادر به افزایش بازدیدکننده وبسایت خود شده و می‌توانید خدمات و فعالیت‌های خود را بیش‌تر و بهتر معرفی نمایید، اما به رقم همه این فواید طراحی استراتژی، پیاده سازی و مدیریت بازاریابی افراد اثرگذار گاهاً بسیار پیچیده و زمان‌بر است ممکن است به ناکامی بسیاری از کارزار‌های تبلیغاتی پیش از شروع آن‌ها شود. در این مطلب برای گذر از این مسائل و اجرای یک کارزار بازاریابی افراد اثرگذار موفق، راهنمایی‌های لازم ارائه خواهد شد که شما را در برنامه‌ریزی و اجرای موفق صفر تا صد آن یاری نماید.

بازاریابی افراد اثرگذار چیست؟

 

 

 

هدف بازاریابی افراد اثرگذار شناسایی اشخاصی است که بر مخاطبان، نیکوکاران و برند شما، به عنوان یک خیریه یا سازمان مردم نهاد، اثرگذار خواهند بود. استراتژی بازاریابی شما می‌بایست بتواند افراد اثرگذار و مرتبط را شناسایی نماید و پیام خیریه شما را از طریق آن‌ها به گوش سایر مخاطبان برساند. به‌طور معمول افراد اثرگذار مخاطبین و علاقمندان بسیار زیادی دارند که برند شما نیز با انتقال یافتن پیام یا محتوای خود به آن‌ها از مزایای آن بهرمند خواهد شد و این فرآیند در نهایت سبب می‌شود خود و برند خیریه خود را به طیف گسترده‌تری از مردم معرفی نمایید.
ما هر روز و هر شب در شبکه­‌های اجتماعی، وب­سایت­‌ها، رادیو و تلویزیون به نمونه‌های مختلفی از بازاریابی افراد تاثیرگذار برخورد می‌کنیم. برای مثال هنرپیشه معروفی که در صفحه اینستاگرام خود از کمک کردن به یک کمپین خیریه خاص صحبت می‌کند یا افراد مشهور دیگری که مخاطبان خود را به استفاده از یک هشتگ خاص تشویق می‌کنند و... .
باید توجه داشت که نیازی نیست فرد تاثیرگذار حتما خود فعالیت مشابه خیریه شما داشته باشد آنچه اهمیت دارد این است که شما از طریق آن‌ها بتوانید مخاطب مناسب را پیدا کنید یا به بیان بهتر با ایجاد این فرصت اجازه دهید افراد مناسب شما را پیدا کنند و بدین ترتیب ارتباط صحیح با آن‌ها شکل گیرد.‌ حال سوال این است که چگونه می‌تواند افراد تاثیرگذار را شناسی نمود. برای این کار شما باید یک استراتژی مناسب تهیه و تدوین کنید.

 

چگونگه یک استراتژی بازاریابی برای افراد اثرگذار ایجاد کنیم؟

 

به منظور ایجاد یک استراتژی بازاریابی افراد اثرگذار، می‌بایست مراحل زیر را بررسی و اجرا نمایید؛

 

 

 

 • اهداف خود را مشخص کنید

 

 

 

همانند تمامی استراتژی‌های هوشمندانه بازاریابی شما در ابتدا می‌بایست اهداف خود و سپس هدف خود را از کسب این اهداف مشخص نمایید. تعیین اهداف در مراحل ابتدایی طراحی استراتژی، به انسجام آن در طی برگزاری کارزار تبلیغاتی کمک نموده و دیدگاه مناسبی نسبت به علائمی که نشان‌دهنده موفقیت این کارزار تبلیغاتی می‌باشند، ارائه خواهد داد. برخی اهدافی که می‌توانید در استراتژی بازاریابی افراد اثرگذار خود لحاظ کنید، عبارتند از:

 

 

 

 

 • نوع بازاریابی خیریه خود را انتخاب کنید

 

 

 

پس از مشخص شدن اهداف، شما بایستی نوع کارزار تبلیغاتی مناسب برای بازاریابی افراد اثرگذار را انتخاب کنید. انواع کارزارهای تبلیغاتی در این شیوه از بازاریابی الهام‌بخشی، استخدام و یا ترکیبی از هردو می‌باشند. در شیوه الهام بخشی شما با تشویق نمودن افراد اثرگذار در به اشتراک گذاری پیام یا محتوای تولید شده خیریه، کارزار تبلیغاتی خود را مدیریت می‌کنید، اما در شیوه استخدام نیاز به مذاکره پیرامون شرایط مورد نظر طرفین برای انتقال پیام برند به مخاطب وجود خواهد داشت که بطور معمول شامل پرداخت مبلغی خواهد شد. در نوع ترکیبی از هردو این شیوه‌ها برای تشویق و استخدام فرد اثرگذار به منظور ارائه محتوای برند به مخاطب بهره گرفته می‌شود. در ادامه به برخی از انواع استراتژی‌های بازاریابی افراد اثرگذار اشاره شده است؛

 

 

 

 

مطالب بالا بصورت ایده‌هایی کلی برای پیاده‌سازی استراتژی بازاریابی افراد اثرگذار مطرح شده‌اند و شما می‌توانید آنها را بر حسب شرایط موجود تغییر داده و مناسب‌سازی نمایید.

 

 

 

 • مخاطب مناسب را شناسایی کنید

 

 

 

حال به رقم اینکه اهداف و نوع استراتژی بازاریابی خود را مشخص ساخته‌اید، هنوز زمان مناسب برای انتخاب فرد اثرگذار فرا نرسیده است و بایستی پیش از آن مخاطب مناسب خود را شناسایی کنید. پس قبل از هر کاری باید خصوصیات افرادی که مخاطب اصلی کارزار تبلیغاتی شما خواهند بود را تعیین نمایید. در این مرحله با شناسایی خصوصیات فردی و اجتماعی مخاطب خود قادر به ساخت مدلی فرضی از آن‌ها خود خواهید شد تا در نهایت بواسطه آن بتوانید وبسایت‌های مورد علاقه مخاطبین و همچنین افرادی که بر روی آن‌ها اثرگذار خواهند بود را شناسایی نمایید.

 

 

 

 • افراد اثرگذار و مرتبط را بیابید

 

 

 

با مشخص شدن مخاطبان خیریه، شما می‌توانید اقدام به یافتن فرد اثرگذار مناسب به منظور دستیابی به اهداف تعیین شده و ارتباط با نیکوکاران و مخاطبان خود نمایید. توصیه می‌کنیم که در حین بررسی کاندید‌های مورد نظر، وجود انواع افراد اثرگذار را نیز در نظر داشته باشید؛

 

 

 

 • بلاگ‌نویس‌ها
 • ستاره‌های شبکه‌های اجتماعی
 • افراد سرشناس
 • متخصصین در امور خیریه و نیکوکاری
 • متفکرین
 • مشتریان
 • سایر برند‌های غیر رقیب

 

 

 

با علم نسبت به نوع فرد اثرگذاری که می‌خواهید در کارزار تبلیغاتی خود به کار بگیرید، زمان آن می‌رسد تا تحقیق پیرامون برند‌ها و افرادی که در این دسته از افراد اثرگذار قرار می‌گیرند را آغاز کنید.

 

 

 

 • مخاطبین خیریه خود را بیابید

 

 

 

برای یافتن افراد اثرگذار با مخاطبین مورد نظر برند شما، می‌توانید از ابزار مخاطبین مشترک الکسا کمک بگیرید. با وارد نمودن آدرس وبسایت خود یا آدرس وبسایت‌هایی که مخاطبین مورد نظر شما را دارند این ابزار نام وبسایت‌هایی که مخاطبینی مشابه وبسایت وارد شده دارند را نمایش خواهد داد. شما با همکاری این وبسایت‌ها می‌توانید محتوای میهمان تولید نموده و با انتشار محتوای مورد نظر خود به مخاطب دسترسی پیدا کنید.

 

 

 

 • برای یافتن افراد اثرگذار از بک لینک‌ها بهره بگیرید

 

 

 

راه دیگری که به شما در یافتن افراد اثرگذار کمک خواهد کرد استفاده از ابزار بررسی بک لینک رقبای الکسا است. با وارد نمودن آدرس ده وبسایتی که به مخاطب مورد نظر شما دسترسی دارند، شما قادر به مشاهده تمامی وبسایت‌هایی خواهید شد که به این وبسایت‌های لیست اولیه شما لینک داده‌اند. این لیست جدید شامل وبسایت‌هایی خواهد شد که تمایل به همکاری با شما خواهند داشت و به دلیل علاقه نشان دادن به زمینه کاری شما، در محتوای آینده خود به وبسایت شما اشاره نموده و به آن لینک خواهند داد.

 

 

 

 • با توجه به موضوع فعالیت خیریه مخاطبان مناسب را بیابید

 

 

 

در صورتیکه رقبا یا وبسایتی با مخاطبین مورد نظر شما نمی‌شناسید، می‌توانید از ابزار پیام کلیدواژه مشترک الکسا برای یافتن افراد اثرگذار استفاده کنید. واژه‌ای مرتبط با حوزه فعالیت برند یا کسب و کار خود وارد نموده تا این ابزار وبسایت‌هایی که پیام خود را پیرامون این کلیدواژه مشترک بهتر منتقل می‌کنند نمایش دهد. بطور نمونه برای یافتن وبسایت‌هایی که در حوزه رهبری معتبر می‌باشند، استفاده از این ابزار لیستی از وبسایت‌هایی که بیشترین بازدیدکننده را پیرامون این کلیدواژه دارند نمایش خواهد داد.
توجه داشته باشید که شیوه‌ها و ابزار‌های دیگری نیز برای یافتن افراد اثرگذار مورد نظر شما وجود دارند. بدین منظور شما می‌توانید با جستجوی هشتگ‌های مرتبط در شبکه‌های اجتماعی توییتر و اینستاگرام، افراد اثرگذار آن حوزه را بیابید. همچنین استفاده از ابزار نام برده شده در ادامه نیز به شما در یافتن افراد اثرگذار بلاگ نویس یا کاربر شبکه اجتماعی کمک خواهد نمود؛

 

 

 

 

 

 

این احتمال وجود خواهد داشت که شما در زمان یافتن فرد اثرگذار درگیر هیجانات خود شوید، اما پیش از هر حرکتی ابتدا می‌بایست مطمئن شوید که فرد اثرگذار مناسب خیریه یا اهداف خود را پیدا کرده‌اید.

 

 

 

 • میزان صلاحیت مخاطبان خود را بررسی کنید

 

 

 

بهتر است در صورت امکان فردی اثرگذار با مخاطبین کمتر اما علاقمند نسبت به اهداف خیریه خود پیدا کنید تا اینکه بخواهید با فردی اثرگذار همکاری داشته باشید که مخاطبین فراوانی دارد ولی علایق مخاطبانش با اهداف شما همسو نیست. پس در زمان تعیین صلاحیت فرد اثرگذار، تنها به فراوانی مخاطبانش توجه ننموده و از دسترسی به مخاطب مناسب نیز اطمینان حاصل کنید. به منظور کسب اطلاعات بیش‌تر پیرامون آمار مخاطبین وبسایت‌ها می‌توانید از ابزار بررسی سایت الکسا استفاده نموده و با وارد نمودن آدرس وبسایت فرد اثرگذار، گزارشی کامل از جنسیت، سن، میزان تحصیلات، درآمد و یا حتی تاهل یا تجرد مخاطبان آن دریافت کنید.
برای کسب اطلاعات بیش‌تر پیرامون علایق مخاطبین خود می‌توانید با استفاده از ابزار مخاطبین مشترک الکسا و وارد نمودن آدرس وبسایت فرد اثرگذار اقدام به مشاهده گزارش مرتبط با آن نموده و از معیار‌های پیروی شده توسط مخاطبین خود آگاه شوید. در نهایت با بررسی تمامی سایت‌هایی که مخاطبین شما بدانها علاقه نشان داده‌اند، قادر به شناسایی سایر علایق مخاطبین خود شده و می‌توانید نسبت به جزئیاتی چون عادات، نیاز‌ها و شخصیت ایشان اطلاعات بدست آورید.

 

 

 

 • میزان دسترسی و اعتبار افراد تاثیرگذار را ارزیابی کنید

 

 

 

به رقم اینکه پیشتر از برتری کیفیت مخاطبین یک فرد اثرگذار نسبت به کمیت مخاطبین او سخن گفتیم، شما بایستی توجه نمایید که فرد اثرگذار به تعداد مناسبی از مخاطبین بمنظور دستیابی به اهداف دسترسی خواهد داشت،‌ پس با توجه به آمار بدست آمده از وی نسبت به فراوانی مخاطبین او آگاهی کسب کنید. بدین منظور می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی از تعداد دنبال‌کننده‌ها و میزان تعامل آنها با مطالب قرار داده شده در شبکه اجتماعی را سنجیده و افراد اثرگذاری را کاندید نمایید که مخاطبانشان، محتوای آنها را می‌پسندند و یا نظرات خود را با وی به اشتراک می‌گذارند. برای وبسایت‌ها و وبلاگ‌ها نیز کسب اطلاعاتی نظیر میزان بازدید‌ها، زمان سپری شده در وبسایت، نرخ بازگشت به سایت، تعداد بازدیدکننده‌ها، تعداد سایت‌هایی که به ایشان لینک داده‌اند و در نهایت رتبه الکسای آن‌ها از طریق مشاهده اطلاعات آماری آن‌ها در ابزار بررسی سایت الکسا ممکن خواهد شد.

 

 

 

 • از میزان هماهنگی محتوای تولید شده توسط فرد اثرگذار و خیریه خود اطمینان حاصل کنید

 

 

 

در زمان اجرای استراتژی بازاریابی افراد اثرگذار می‌بایست تلاش داشته باشید تا با فرد اثرگذاری همکاری داشته باشید که در راستای هویت برند شما فعالیت می‌کند، پس با جستجو در مطالب تولید شده و به اشتراک گذاشته شده توسط فرد اثر گذار از میزان همنوایی آن با برند و کسب و کار خود اطمینان حاصل نمایید. بدین منظور زمان کافی برای بررسی محتوای و مطالب شبکه‌های اجتماعی ایشان صرف کنید و مطمئن شوید که از خصوصیات زیر برخوردار می‌باشد؛

 

 

 

 • مرتبط بودن: میزان تناسب با، اهداف و یا فعالیت‌های خیریه شما
 • کیفیت بالا: محتوا بگونه‌ای باشد که برند شما از ارتباط با آن احساس غرور نماید
 • نماینده باور‌های برند بودن: پیام نباید خیلی با ارزش‌ها و شعار برند شما تناقض داشته باشد.
 • محتوایی تولید کنید که افراد اثرگذار نتوانند از انتشارش امتناع ورزند

 

 

 

در صورتیکه از روش‌هایی نظیر محتوای میهمان یا تولید محتوا برای وبسایت فرد اثرگذار در استراتژی بازاریابی خود بهره می‌گیرید، با ارائه ایده محتوایی که فرد اثرگذار نتواند آن را نادیده بگیرد قادر به افزایش شانس موفقیت خود خواهید شد. برای تولید محتوایی که توسط ایشان قابل چشم پوشی نباشد، می‌توانید با مطالعه کلیدواژه‌های بکار برده شده توسط ایشان اقدام به ایده پردازی درباره مسائلی نمایید که نسبت به آن علاقمند بوده و تا کنون موفق به تولید محتوا درباره آنها نشده‌اند.
استفاده از ابزار دشواری کیلدواژه الکسا در این مرحله می‌تواند به شما در یافتن کلیدواژه پر مخاطبی که مرتبط با حوزه فعالیت فرد اثرگذار بوده ولی رقابت در آن نیز چندان دشوار نیست کمک کند. بدین طریق شما با ارائه محتوای مناسب به فرد اثرگذار در رشد بازدیدکننده‌های وبسایت او نیز کمک خواهید کرد.
برای الهام گرفتن درباره موضوع محتوا به گونه‌ای که نیاز‌های وبسایت فرد اثرگذار نیز در نظر گرفته شوند، می‌توانید از ابزار ماتریکس رقابت کلیدواژه‌ها کمک گرفته و پس از وارد نمودن نام وبسایت ایشان بهمراه ده رقیب وی، نتایج مرتبط با کلیدواژه جستجو شده توسط مخاطبین را مشاهده نموده و از کلیدواژه‌هایی که توسط آنها بکار بسته نشده‌اند آگاه شوید.
این ابزار قادر به شناسایی کلیدواژه‌هایی است که در حال حاضر برای وبسایت رقبا جذب مخاطب می‌نمایند ولیکن بعلت نادیده گرفته شدن توسط فرد اثرگذار مخاطبی برای او جذب نمی‌شود. همچنین با بررسی موضوعاتی که هنوز توسط فرد اثرگذار هنوز مورد بررسی قرار نگرفته شده ولی رقبا پیرامونشان محتوا تولید نموده‌اند قادر به ایده پردازی درباره محتوای میهمانی خواهید شد که علی رغم مرتبط بودن با حوزه فعالیت وی، برایش مفید واقع شود.
با تحقیق و تفحص درباره نیاز‌های وبسایت فرد اثرگذار شما شانس بیشتری برای موفقیت در توافق بمنظور ارائه محتوای خود در وبسایت ایشان خواهید یافت.

 

 

 

 • بر مکاتبات خود نظارت داشته باشید

 

 

 

در زمان برقراری ارتباط با فرد اثرگذار یا یک وبلاگ سازماندهی مکاتبات از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا عدم هماهنگی لازم در این امر شانس بوجود آمدن تجربه نامناسب را افزایش داده و شما را نسبت به استفاده از چنین استراتژی‌هایی بدبین خواهد نمود. بعنوان نمونه می‌توان به ارسال چندباره یک ایمیل یکسان به فرد اثرگذار یا اتنقال نظرات افراد متفاوت در تیم بازاریابی بصورت شخصی به فرد وی اشاره نمود که در نهایت منجر به ایجاد تجربه‌ای ناخوشایند خواهد شد. برای کاهش این‌گونه اتفاقات به نحوی امور را سازماندهی کنید که مشخص باشد؛

 

 

 

 • چه فرد یا افرادی بایستی اقدام به مکاتبه نمایند
 • چه زمانی بایستی اقدام به مکاتبه نمایند
 • با چه کسی بایستی اقدام به مکاتبه نمایند
 • یادداشت‌هایی پیرامون مکاتبات انجام شده
 • برنامه مکاتباتی که بایستی انجام شوند
 • وضعیت کنونی مکاتبات صورت گرفته
 • به صورت مداوم نتایج بدست آمده را تجزیه و تحلیل کنید

 

 

 

با اتمام کارزار تبلیغاتی استراتژی بازاریابی افراد اثرگذار برند شما، مشاهده منتشر شدن پیام یا محتوا در شبکه‌های اجتماعی توسط فرد اثرگذار می‌تواند نشانه موفقیت بزرگی باشد، اما انتقال پیام به تنهایی نشانه موفق بودن کارزار تبلیغاتی نخواهد بود بلکه این دستیابی به اهداف شماست که نشان دهنده میزان موفقیت است. برای درک بهتر این موضوع که آیا به اهداف تعیین شده برای کارزار تبلیغاتی خود دست یافته‌اید یا خیر، می‌بایست اقدام به بررسی و سنجش معیار‌های معرف اهداف خود نمایید که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم؛

 

 

 

 • معیارهای معرفی برند: بازدید وبسایت، بازدید صفحات، تعامل در شبکه‌های اجتماعی، زمان سپری شده در وبسایت، کاربران وبسایت
 • معیار‌های بهبود هویت برند: تعامل در شبکه‌های اجتماعی، پوشش روابط عمومی (تعداد مقالات خبری و لینک‌ها)
 • معیار‌های جذب مخاطب: تعداد ثبت‌نام در خبرنامه، جذب دنبال‌کننده‌ها
 • معیار‌های تعامل: دفعات به اشتراک گذاشته شدن، نظرات و پسندیده شدن
 • معیار جذب مشتری: تعداد ثبت‌نام در خبرنامه
 • معیار‌های فروش: فروش به مشتری جدید، تغییرات درآمد، قیمت خدمات یا محصول
 • معیار‌های وفاداری مشتریان: نرخ جذب مشتری، نرخ بازگشت مشتریان سابق
 • معیار‌های لینک‌دهی: تعداد لینک‌های داده شده، کیفیت مخاطبین لینک‌های داده شده

 

 

 

با بررسی اطلاعات بدست آمده از تمامی کارزار‌های تبلیغاتی، خود شما قادر به درک هرچه بهتر عوامل موفقیت خواهید شد و با استفاده از آنها امکان تکرار موفقیت‌هایتان را خواهید یافت.

 

 

 

 بازاریابی افراد اثرگذار شیوه مناسبی برای افزایش میزان دیده شدن برند، افزایش ترافیک وب سایت، افزایش مخاطبین و در نهایت افزایش فروش محصول یا خدمات شما می‌باشد، اما دستیابی به همه اینها مستلزم داشتن یک استراتژی بازاریابی افراد اثرگذار قدرتمند، سازمان یافته و مبتنی بر اطلاعات است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع: وبلاگ الکسا

 

 

 

سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo