شبکه مجازی خیرین کشور
  •   سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸
حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف            

داشتن علاقه و اشتیاق، شرط کافی برای عضویت در هیات مدیره یک موسسه کارآمد نیست.

شاید کسی در هیات مدیره شما باشد که به هدف سازمان‌تان بسیار علاقمند باشد، ولی به امور محاسباتی اشنایی ندارد. از نظر منطقی این فرد، خزانه‌دار خوبی برای سازمان شما نخواهد بود، و تنها به‌خاطر این‌که به سازمان‌تان علاقمند است، عضو هیات مدیره موسسه شما شده باشد.

در این مطلب کریس گراندر مدیر ارشد اجرایی در سازمان مردم‌نهاد بنیاد وِلفر درباره ارتباط مستقیم موفقیت یک سازمان مردم‌نهاد و تشکیل یک هیات مدیره کارآمد نکات مفیدی را شرح می‌دهد.

به هر حال تاسیس یک موسسه مردم‌نهاد و پر کردن جایگاه اعضای هیات مدیره با کسانی که از خود نظری ندارند و تنها به نظر دیگران تن می‌دهند کار آسانی است. اما کلید موفقیت هر موسسه ای در آن است که استانداردهای سازمانی را ارتقا داده و از کسانی در هیئت مدیره استفاده کند که مهارت‌ و تخصص آنها سبب انتخابشان شده است. 

 گراندر می‌گوید : یکی از اعضای هیات مدیره او تجربه شخصی یا خانوادگی با سرطان مغز ندارد، اما در مقام مدیر اجرایی فردی بی پروا است و ضمنا در امور مالی هم از تبحر بالایی برخوردار است. این فرد به‌واسطه مهارت هایی که دارد برای سازمان عضوی بسیار با ارزش به حساب می آید، هرچند که ارتباط تجربی با آرمان های موسسه (درمان و پیشگیری از سرطان) ندارد.

گراندر در نمودار هرمی زیر سلسله مراتب هیات مدیره در سازمان‌های مردم‌نهاد را در چهار سطح معرفی می‌کند:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سطح اول از پایین:  اشتیاق فراوان

به گفته گراندر «داشتن علاقه و اشتیاق برای اعضای هیئت مدیره ضروری است اما کافی نیست». اشتیاق تنها بستر لازم برای مدیریت خوب را فراهم می‌کند.

او در ادامه توضیح می‌دهد که : در برخی موارد (همانند تجربه خود با هیات مدیره موسسه وِلفر) حتی می‌توان پله اول هرم  یعنی داشتن اشتیاق را نادیده گرفت.

سطح دوم: استانداردها و بکارگیری بهترین روش‌ها

پایه‌گذاری و به‌ کارگیری بهترین روش‌ها، تشریح وظایف شغلی و تعریف شفاف محدودیت‌ها و ضوابط، اجزای کلیدی برای رهبری سازمان به‌شیوه‌ای مستحکم است.

رئیس هیئت مدیره هر موسسه، استانداردها را تعریف و مسئولیت هریک از اعضای هیئت مدیره را به وی ابلاغ می کند و تک‌تک اعضای هیات مدیره باید برای حفظ استانداردها در قبال یکدیگر پاسخگو باشند.

همچنین بسیار مهم است که رییس هیئت مدیره و مدیر اجرایی هر موسسه نیز از همان استانداردها پیروی کند.

سطح سوم: تنوع مهارت‌ها و دیدگاه‌ها

جلسه هیات مدیره با حضور اعضایی که تفکرات مدیریتی مشابه دارند خیلی زود به پایان می‌رسد، اما یک هیات مدیره موفق «فرهنگ داشتن اختلافات سازنده را ترویج می‌دهد». 

هنگامی که اعضا یکدیگر را به چالش کشیده و در بحث‌ها شرکت می‌کنند، یکدیگر را به پاسخگویی وا می‌دارند و این موجب حفظ استانداردها در عملکرد هیات مدیره خواهد بود.

به گفته گراندر موفق‌ترین هیات مدیره «تضاد هدفمند را ارج می‌نهد، آرمان سازمان را محور  فعالیت ها قرار داده و با انگیزه خدمت به افراد ذینفع فعالیت می‌کند».

سطح چهارم، بالاترین سطح: رهبری ممتاز

بخواهید یا نخواهید تغییرات و دوره گذر همیشه در هر موسسه ای پیش می‌آید. برای اطمینان از حصول موفقیت در دوره گذر، بهترین کاری که می‌توان انجام داد داشتن آمادگی است.

به گفته گراندر، موسسات می توانند فردی را خارج از اعضای هیات مدیره به کار گیرند و از تخصص وی در مدیریت موثر موسسه استفاده کنند. حتی افرادی نیز هستند که حاضرند تخصص خود را به صورت رایگان و کاملا داوطلبانه در اختیار موسسات مردم نهاد قرار دهند. همچنین می توان از اعضای فعلی مسئولیت بیشتری طلب کرد تا موسسه از مسیر اصلی خود خارج نشود.

اما گاهی شرایط کار و زندگی افراد تغییر می‌کند. توصیه گراندر این است که حداقل سالی یک بار با تک‌تک اعضای هیات مدیره جلسه ای تشکیل شود تا علاوه بر با خبر شدن از احوال‌ آنها، از آ‌ن‌ها خواسته شود فرم تمدید مسئولیت اعضا هیات مدیره را امضا کنند فرمی که در آن انتظارات موسسه از وی کاملا شرح داده‌ شده است.

در هیات مدیره یک سازمان انتفاعی اگر یکی از اعضا مانعی برای سودآوری سازمان ایجاد کند، در نهایت او را کنار می‌گذارند. به عقیده گراندر در سازمان‌های مردم‌نهاد نیز هنگامی که کسی مانع پیشبرد اهداف سازمان باشد باید او را کنار گذاشت.

بهترین راه برای بالا بردن استانداردها در موسسات مردم‌نهاد، این است که موسسه انتخاب اعضای هیات مدیره خود را جدی بگیرد. سراغ افرادی برود که دارای مهارت‌های مورد نیاز سازمان باشند و پیگیری اهداف سازمانی را در اولویت قرار دهند. 

 منبع

 

همینطور سامانه مشاوره کسب و کار صنایع مهر از همکاران سامانه خیریه شبکه خوبان آمادگی خود را به جهت ایجاد سامانه های مدیریتی ، سازوکار های کاربردی و تامین اتوماسیون های اداری و تمامی برنامه های مورد نیاز شما سازمان های عزیز مردم نهاد با ۶۰ درصد تخفیف ویژه سازمان های مردم نهاد و خیریه , اعلام میدارد.

 

سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo