شبکه مجازی خیرین کشور
  •   جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸
جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام            

آخرین اخبار

آخرین همایش ها

سه شنبه 03 مهر 1397
0
۵ نکته در طبیعت گردی که باید به خاطر داشته باشید؛  نکته در طبیعت گردی که باید به خاطر داشته باشید؛

 

شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خیریه به نقل از ویکی نیکی مینویسد: خسته و دل‌زده از زندگی در شهر و هیاهوی بیهوده و همیشگی آن هستید. مدت‌هاست دلتان یک گوشه امن و آرام می‌خواهد که کمی با خودتان خلوت کنید. پناه بردن به عمق یک جنگل ایده فوق‌العاده‌ای است که حتماً حالتان را خوب خواهد کرد. دراز کشیدن وسط جنگل و گوش دادن به صدای پرندگان تا مدت‌ها حال و هوایتان را عوض می‌کند. اینکه چطور وقت خوبِ رفتن به دل طبیعت طوری رفتار کنیم که کمترین آسیبی به آن نرسانیم، آن‌قدر مهم است که لازم است درباره آن کمی بخوانیم. 

آسیب زدن به درختان ممنوع

شاید این فرهنگ پختن کباب و غذاهای گرم ما ایرانی‌ها وقت رفتن به طبیعت در بسیاری از کشورها عجیب به نظر برسد. معمولاً طبیعت‌گردی در کشورهای پیشرفته با خوردن یک وعده غذای سبک و حاضری که نیازی به پخت‌وپز ندارد همراه است چون هدف بیشتر کشف لذت‌های طبیعت است. اینکه دلتان می‌خواهد غذای گرم بخورید و به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید بی‌خیالش شوید پس حتماً با خودتان منقل و زغال ببرید. اجاق‌های خوراک‌پزی استاندارد هم گزینه دیگری است که درصورتی‌که ایمنی‌شان رعایت شود می‌توانند در پخت‌وپز کمکتان کنند. یادتان باشد اینکه برای روشن کردن آتش برای پختن غذا و درست کردن چای، شاخ و برگ درختان را بکنید نهایت خودخواهی شماست. بر اساس جمله معروف فعالان محیط‌زیست «وقتی از طبیعت‌گردی برمی‌گردید فقط جای پایتان را در طبیعت بجا بگذارید» بنابراین باقی‌مانده یک آتش که رویش غذا پخته‌اید و درست خاموشش نکرده‌اید علاوه بر خطر آتش گرفتن طبیعت، اصلاً میراث خوشایندی در دل طبیعت نیست.

 

با تورها و وسایل نقلیه عمومی سفر کنیم

رفتن به طبیعت و سفرهای آفرود یکی از کارهایی است که بهتر است به تورهای تخصصی بسپارید. این تورها به‌مرورزمان در این مسافرت‌ها با کسب تجربه فراوان حرفه‌ای شده‌اند. خوبی دیگر مسافرت با تور این است که با وسیله نقلیه عمومی سفر می‌کنید درنتیجه هوا کمتر آلوده خواهد شد، احتمال تصادف‌های رانندگی کمتر خواهد شد و دیگر اینکه می‌توانید با افراد تازه‌ای آشنا شوید که این خودش در قحطی ارتباطات سالم اجتماعی این روزها امتیاز بزرگی محسوب می‌شود.

 

زباله نریزیم، زباله جمع کنیم

اینکه در دل طبیعت نباید زباله ریخت آن‌قدر واضح است که شاید در نگاه اول فکر کنید هیچ نیازی به گفتنش نیست؛ اما کیسه‌ها و بطری‌ها و زباله‌های غیرقابل بازیافت موجود در دل طبیعت ایران چیز دیگری به ما می‌گویند. تلخ است وقتی حتی در کوه‌های ایران پا می‌گذاریم؛ دیدن زباله‌های پلاستیکی اذیتمان می‌کند. اگر به مهمانی طبیعت رفتید به اندازه کافی کیسه با خودتان ببرید؛ آن‌قدر که نیازی نداشته باشید چیزی را به خاطر کیسه نداشتن در طبیعت رها کنید. همچنین اگر کسی را دیدید که زباله می‌ریزد کیسه اضافی داشته باشید که به او بدهید و درنهایت اگر زباله‌ای دیدید بتوانید آن را بردارید و در کیسه با خودتان ببرید. جمع‌کردن زباله از طبیعت نهایت مسئولیت‌پذیری شما در قبال زمین است. چند روز پیش خبر زباله جمع کردن هدیه تهرانی در یکی از پارک‌های شهر تهران حسابی خبرساز شد. اقدامی که نشانی از آگاهی و طبیعت‌دوستی این هنرپیشه توانا و محبوب است. همچنین نکته دیگری که بهتر است به آن توجه کنید اینست که به سطل‌های زباله‌ای که گاهی در دامن طبیعت گذاشته شده خیلی توجه نکنید چون معمولاً زودبه‌زود آن‌ها را تخلیه نمی‌کنند. بهتر است کیسه‌ها را با خودتان به مناطق پر رفت‌وآمدتر ببرید.

 

دوستی با زمین را به کودکان یاد بدهیم

همیشه این را شنیده‌ایم که بهترین الگوی تربیت کودکانمان رفتارهای خود ما هستند. اینکه چطور با طبیعت رفتار می‌کنیم را بچه‌ها از ما یاد می‌گیرند و به نسل‌های بعد از ما هم منتقل می‌کنند. به بچه‌ها یاد بدهیم با حیوانات اهلی دوست باشند و آسیبی به آن‌ها نرسانند. خطرناک بودن حیوانات وحشی و لزوم دوری کردن از آن‌ها را هم باید به کودکان یادآور شد. اگر امکان بستن تاب روی درختان منطقه‌ای که برای طبیعت‌گردی انتخاب کرده‌اید، وجود ندارد حتماً کودک خود را قانع کنید که نمی‌تواند در این مکان تاب‌سواری کند. اگر کودکتان ببیند زباله در طبیعت نمی‌ریزید و از آن مهم‌تر زباله‌ها را جمع می‌کنید، به‌احتمال‌زیاد شما در حال تربیت کردن یک شهروند مسئول در قبال محیط‌زیست هستید.

 

آب را آلوده نکنیم

اگر بدانید آلوده کردن آب‌های جاری و راکد در طبیعت چه آسیبی به کل اکوسیستم منطقه خواهد زد هرگز ظرف‌هایتان را با مواد شوینده صنعتی در آب رودخانه نمی‌شستید. با شستن ظرف در رودخانه علاوه بر خطراتی که با این کار به محیط‌زیست وارد می‌کنید، ممکن است خودتان هم بیمار شوید. آب رودخانه به دلیل اینکه تصفیه‌شده نیست حاوی باکتری‌های خاصی است که برای انسان مضر هستند، درنتیجه ابداً برای شستن ظروف مناسب نیست. کافی است ظروف غذای خود را در سبدی با خود به مناطق شهری بیاورید و بشویید. وسواس شستن ظرف بعد از غذا بسیار کم‌اهمیت‌تر از موجودات زنده‌ای است که در آب‌ها هستند و هرکدام در چرخه طبیعت نقش مهمی دارند.

 

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo