شبکه مجازی خیرین کشور
  •   دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸
پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه            

آخرین اخبار

آخرین همایش ها

شنبه 05 آبان 1397
0
نوبل ایرانی؛ جایزه بنیاد البرز

 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه

مرحوم البرز در خاطرات خود می نویسد: با مشورت اساتید دانشگاه­ها، حقودانان و سه دخترم (که هرسه نفر آنان صاحب نظردر امور فرهنگی و تربیتی هستند)، تصمیم گرفتم حاصل زحمات خود را وقف اشاعه فرهنگ کشورم کنم و در بنیادی متمرکز سازم.

حسینعلی البرز مبتکر جایزه نوبل ایرانی، مبتکر وام اشتغال به کار دانشجویی و مبتکر وام شرافتی است. وام شرافتی وامی است که در آن از اخذ سفته، چک و یا ضامن خودداری می شود و تنها وام گیرنده از نظر اخلاقی متعهد می شود که به شرط مشغولیت به کار آن را پرداخت کند.

وی جزء پدبده های برتر اقتصادی در 150 سال اخیر در دنیا و عضو اولین هیات امنایی دانشگاه شریف بوده است .

هدف تاسیس بنیاد فرهنگی البرز چیست؟

شکوفا نمودن استعدادهای نهفته نسل جوان و دانش پژوه کشور و کمک به اشاعه فرهنگ (علمی) می باشد.

نیات واقف چه مواردی است؟

صرفاً کمک به اشاعه فرهنگ کشور است از طریق:

  • اعطاء جوایز به دانشمندان و پژوهندگان برگزیده ایرانی در داخل یا خارج ازکشورکه در رشته های مختلف به کشف یااختراعی دست یافته یا موجب تسکین آلام بشری و رفاه زندگی انسانی و بالارفتن حیثیت ایرانی درجامعه جهانی گردند .
  • اعطاء جوایز سالانه به سپاهیان ممتاز (دانش، بهداشت و ترویج آبادانی) و سپاهیان ممتاز دین در سطح کشور با انتخاب و معرفی مقامات مسئول .
  • اعطاء جوایزحسن تحصیل به دانش آموختگان از بین رتبه های اول دوره (راهنمایی ، دبیرستان ، هنرستان ، انستیتوتکنولوژی ، دانشجویان ) درسراسر کشور معرفی شده از طرف مراجع ذیصلاح
  • اعطاء جوایز به نوجوانان و نوباوگانی که از ابتکار ، ایده و استعداد خاصی برخوردار باشند با تشخیص مراجع ذیصلاح .

بنیاد فرهنگی البرز چه اصولی را دنبال می کند؟

این اساسنامه دارای 5 اصل است شامل: اصل هزینه، اصل درآمد، اصل ارتباط و تعامل، اصل مدیریت و اصل توسعه و بهره وری می باشد. البته به دلیل تحولات ناشی از سیستم های آموزشی کشور و بر حسب مقتضای زمان بارها مورد بازنگری قرار گرفته اند.

 در سال 1357 البرزی که برای معالجه بیماری به خارج از کشور رفته بود با ارسال نامه ای از کانادا به رهبر کبیر انقلاب و عدم توانایی ادامه کار به دلیل بیماری و کهولت تولیت بنیاد را به امام خمینی(ره) واگذار کرد. حسینعلی البرز در سال 1377 دار فانی را وداع گفت.

در سال 1351 اولین دوره اعطای جوایز ملی به نخبگان در سطوح مختلف برگزار شد  و تا به حال 55 سال است که  در 30 آبان در ایران شاهد برگزاری  همایش بنیاد فرهنگی البرز هستیم. از سال 59 این بنیاد تحت نظارت هیات امنایی از اداره اوقاف قرار گرفت پس از آن بناهای اهدایی که نیاز به تعمیر و مرمت داشت در سال 60 احیا و بازسازی شد.

بنیاد فرهنگی البرز چه فعالیت هایی انجام می دهد؟

مدرسه سازی

یکی از نیت های بنیاد فرهنگی البرز که در اساسنامه نیز به آن اشاره شده است، مدرسه سازی می باشد که به لطف خداوند متعال تاکنون حدود ۳۰ هزار مترمربع بنای مفید آموزشی توسط بنیاد ساخته شده و به آموزش و پرورش تحویل داده شده است. نام برخی از این مجتمع های آموزشی از این قرار است:

نام مرکز آموزشی زیربنا(متر مربع) امکانات محل احداث
هنرستان کار و دانش یادگار حضرت 3000 4 طبقه با ۲۰ کلاس و ۱۲ کارگاه خیابان جماران امام
هنرستان کار و دانش امیرکبیر 2500 3 طبقه با ۲۰ کلاس و ۸ کارگاه خیابان شریعتی قلهک
مدرسه البرز 3000 4 طبقه بلوار مرزداران
مدرسه راهنمایی فخرالزمان 2500 3 طبقه با ۱۲ کلاس و یک باب منزل سرایداری خیابان پیروزی
دبیرستان البرز 4000 3 طبقه در زمینی به مساحت ۱۴۰۰۰ مترمربع شهر آشتیان
خوابگاه دانش آموزی آشتیان 1000 13 اتاق، نمازخانه و سالن مطالعه بزرگ شهر آشتیان
مدرسه البرز 2000 - کیان آباد اهواز
مدرسه البرز 2500 - اهواز
مدرسه حضرت امام خمینی 1000 - روستای خورزن از توابع شهرستان خمین
مدرسه البرز 2000 - شهرستان تکاب از استان آذربایجان غربی

 

اعطای جوایز حُسن تحصیل دانش آموزان نمونه شهر تهران

 بنیاد هر سال به دانش آموزان ممتاز، دانشجویان موفق و دبیران برگزیده ای که از طرف سازمان آموزش و پرورش شهر تهران، دانشگاه ها و مراکز آموزشی به بنیاد معرفی می شوند، جوایز حسن تحصیل اهداء می نماید.

تجلیل از دانش آموزان نمونه مدارس بنیاد

به جز جوایز حسن تحصیل، هر ساله در ماه مبارک رمضان طی مراسمی با حضور نماینده محترم ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه، از دانش آموزان نمونه مدارس بنیاد فرهنگی البرز تجلیل گردیده و به آنها جوایزی نیز اهداء می شود.

اعطای وام تحصیلی

یکی دیگر از نیّات واقفین بنیاد فرهنگی البرز، اعطای وام تحصیلی بدون بهره به دانشجویان ممتاز دانشگا ه ها می باشد که به حمد خداوند تاکنون بیش از هزاران وام توسط بنیاد به دانشجویان پرداخت شده ا ست.

فعالیت های فرهنگی

از دیگر فعالیت های فرهنگی و ترویجی بنیاد البرز می توان به تلاش های این بنیاد در زمینه انتشار کتب علمی و دینی اشاره کرد. همچنین اهدای قرآن مجید، کتب علمی و دینی و دیگر محصولات فرهنگی به مدارس، دانشگاه ها، مراکز علمی ، کتابخانه ها و نیز کمک به انتشار کتب و مجلاتی نظیر نشریه آینده سازان و پیوند، پرداخت بورس تحصیلی و پرداخت وام جهت انتشار کتاب، فعالیت های متنوعی است که این بنیاد در این سا ل ها انجام داده است. لازم به ذکر است که طی صورت جلسه ای در آذرماه ۱۳۸۰ ، اداره امور نمایشگاه دائمی قرآن و عترت از سوی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران به بنیاد فرهنگی البرز واگذار شد.

 

 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo