شبکه مجازی خیرین کشور
  •   یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید            
دوشنبه 17 دي 1397
0
نقش موثر جهاد دانشگاهی در توانمندسازی مددجویان کمیته امداد

رئیس اداره کارورزی، کاریابی و مشاوره شغلی کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور

 مجید فراهانی در دیدار با مسئولان سازمان جهاددانشگاهی استان با بیان این‌که در کمیته امداد، ایجاد اشتغال برای مددجویان به دو روش پرداخت تسهیلات و اجرای طرح‎های اشتغال خرد و کلان انجام می‌شود، اظهار کرد: برای این‌که مددجویان بتوانند اشتغال موفق‌تری داشته باشند، بحث آموزش به عنوان فعالیت اصلی و اساسی برای ما مدنظر است و هر مددجو باید مهارت لازم را نسبت به تخصص خود کسب کند.

وی بابیان این‌که کمیته امداد در سال ۹۷ سیستم آموزشی خود را متناسب با نیاز جامعه مددجویی تغییر داده است، افزود: براساس بررسی‌ها، آموزش‌ها را به سه دسته‌ی مقدماتی، مهارتی و پایدارسازی دسته بندی کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که پایدارسازی یکی از سرفصل‌های کلی کمیته امداد برای مددجویان است، گفت: در این طرح افراد با گذراندن یک دوره‌ی آموزشی تکمیلی می‌توانند درآمد و سودآوری بیشتری را کسب کند.

فراهانی با اشاره به رویکرد جدید کمیته امداد در ارتباط با اشتغال مددجویان، افزود: بیش از دو دهه کمیته امداد در بحث هدایت شغلی فعالیت می‌کند و کارشناسان فنی در طرح‎‌های اشتغال از مرحله شناسایی، اجرا و مرحله‌ی بعد از اجرا، همراه مددجو بوده و با راهنمایی خود منجر به اشتغال می‌شوند.

رئیس اداره کاریابی کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور با اشاره به نقش جهاد دانشگاهی در راهبری شغلی، گفت: جهاد دانشگاهی می‌تواند با شناسایی افراد توانمند کارآفرین، نقش راهبر شغلی را ایفا کند، همچنین ما دراین فرآیند نیاز به تسهیل‌گر داریم که معتقدم جهاد دانشگاهی می‌تواند تسهیل گر خوبی در زمینه‌ی اخذ مجوزهای کسب و کار و مشاوره‌های فنی باشد.

وی افزود: کمیته امداد در این رویکرد جدید، سعی می‌کند فعالیت‌های خود را با استفاده از ظرفیت کارآفرینان و خیران انجام دهد که امیدوارم جهاد دانشگاهی استان تعامل و همکاری خوبی با کمیته امداد در زمینه توانمندسازی اقتصادی مددجویان، داشته باشد.

معاون آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان این‌که جهاد دانشگاهی در سطح استان دارای هشت مرکز به صورت فیزیکی، پنج مرکز در تبریز و سه مرکز در شهرستان‌های میانه، مرند و اهر است، اظهار کرد: اخیرا مرکزی را نیز در شهرستان عجبشیر فعال کردیم که این مرکز در حوزه‌ی آموزشی ورود پیدا کرده است و بنا به رسالت و نیاز جامعه آموزش‌های تخصصی و اشتغال محور را مورد هدف قرار داده‌ایم.

اکبر اسمعیلی افزود: جهاد دانشگاهی به دنبال فعالیت‌هایی از جمله راه اندازی کسب و کار و اشتغال برای فارغ التحصیلان با توجه به نیاز جامعه است، اکنون در مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی استان، بیش از ۱۰۰ عنوان دوره در حال برگزاری است و سالانه به طور متوسط ۲۵ هزار نفر فراگیر در مراکز مختلف جهاد دانشگاهی استان دوره‌های آموزشی و عمومی را سپری می‌کنند.

وی با اشاره به تحصیل ۷۰۰ دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان، گفت: با توجه به این‌که آموزش‌های آنلاین و آفلاین نیز از الزامات جامعه است در این راستا مرکز آموزش‌های مجازی نیز مجوزهای خود را اخذ کرده و فعالیت‌های خوبی را به جامعه ارائه می‌کند.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی استان با بیان این‌که جهاد دانشگاهی استان در حوزه‌ی پژوهش و فناوری، تفاهم نامه‌هایی با کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی در بحث تجهیز و راه اندازی نیروگاه‌های خانگی تولید برق انعقاد کرده است، یادآور شد: این اقدام به منبع درآمدی خوبی برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد تبدیل شده است.

وی افزود: جهاد دانشگاهی دارای مراکز فعال در حوزه‌ی پزشکی نیز از جمله مراکز آزمایشگاه تشخیص طبی، آزمایشگاه طب کار، بانک خون بند ناف و مرکز درمان ناباروری است که در این مراکز خدمات پزشکی به جامعه  و به خصوص مددجویان کمیته امداد ارائه می‌شود.

اسمعیلی با اشاره به فعالیت‌های آموزشی جهاد دانشگاهی در حوزه‌ های فنی، مهندسی، علوم انسانی، هنر، پزشکی، کامپیوتر، زبان های خارجی و کشاورزی، افزود: جهاد دانشگاهی در برخی از روستاهای استان آموزش‌های لازم را برای کاشت، داشت و برداشت برخی گیاهان دارویی کم آب بر که از درآمدزایی بالایی برخوردار هستند را انجام می‌دهد، معتقدم کمیته امداد نیز می‌تواند از این ظرفیت برای توانمندسازی مددجویان خود در همه حوزه ها به خصوص حوزه کشاورزی استفاده کند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان این‌که بیش از ۹۰ درصد آموزش‌های کمیته امداد منجر به اشتغالزایی مددجویان شده است، افزود: جهاد دانشگاهی استان در حوزه‌ی آموزش برای ما فرصت بسیار خوبی است؛چرا که این سازمان در مباحث راهبری شغلی نگاهی مبتنی بر علم و آموزش دارد، انتظار داریم سال‌های آتی همکاری‌های خوبی با این سازمان در این حوزه داشته باشیم.

یونس فاتح افزود: سال ۹۸ گروه‌های جهادی را در بحث بهبود کسب و کار نهایی می‌کنیم که تاکنون در این زمینه با بسیج دانشجویی به توافق رسیده‌ایم.

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo