شبکه مجازی خیرین کشور
  •   سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی            
سه شنبه 01 آبان 1397
0
موسسات خیریه نقش زیادی در ارتقای سلامت روان دارند

عضو کمیته روان‌پزشکی اجتماعی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران گفت: موسسات خیریه و سمن‌های حوزه سلامت می‌توانند نقش زیادی در ارتقای سلامت روان جامعه داشته باشند.

به گزارش شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه - حسن فلاح‌پور - روانپزشک  اظهار کرد: سلامت روان یکی از ابعاد مهم سلامتی هر فرد است و فقط به معنی نداشتن اختلال روان نیست. بلکه وضعیتی است که در آن فرد، توانایی‌های خود را شناخته و با مقابله با استرس‌های روزمره زندگی، می‌تواند به صورت کارآمد و موثر در جامعه مشارکت داشته باشد و مسئولیت‌های فردی و اجتماعی خود را ایفا کند .

وی با تاکید بر این‌که با توجه به میزان شیوع اختلالات روان در جامعه، شناخت عوامل موثر در ایجاد اختلالات روان از اهمیت بسزایی برخوردار است، افزود: ۵۵ درصد از سلامت روان افراد تحت تاثیر عوامل اجتماعی قرار دارد و این آمار، ضرورت توجه ویژه به مسائل اجتماعی و اقتصادی افراد جهت پیشگیری از ابتلا به اختلالات روان را نشان می‌دهد.

فلاح‌پور تصریح کرد: یکی از بهترین راه‌های کمک به مشکلات اقتصادی و اجتماعی افراد مبتلا به اختلالات روان، قدم‌هایی است که سمن‌ها و مراکز خیریه می‌توانند در این راه بردارند. سمن‌ها و خیریه‌های حوزه سلامت می‌توانند کمک شایانی به پیشگیری، غربال‌گری و درمان بیماری‌ها و رفع عوامل منفی موثر بر سلامت روان کنند.

این جامعه‌شناس یادآور شد: با وجود شیوع حدود ۲۵ درصدی اختلالات روان در جامعه و شیوع آسیب‌های اجتماعی، این مسائل کمتر مورد توجه خیران قرار گرفته است. در حالی‌که نقش این گروه از اختلالات و آسیب‌ها در به خطر افتادن سلامت افراد و خانواده‌ها کم نبوده و می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به سایر بیماری‌ها نیز باشد.

این عضو کمیته روان‌پزشکی اجتماعی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران تصریح کرد: وجود مراکز خیریه و سمن‌های اختصاصی یک بیماری می‌تواند منشاء خیر برای مبتلایان به آن بیماری به حساب آید، ولی از آن‌جایی که اغلب بیماری‌ها مراکز خیریه و سمن اختصاصی ندارند، می‌بینیم که افراد مبتلا به این بیماری‌ها برای بهره‌مندی از کمک نیکوکاران و خیران با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند.

به گزارش شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه - وی خاطرنشان کرد: وجود تبعیض و اختلاف در بهره‌مندی افراد مبتلا به بیماری‌های مختلف از احسان و نیکوکاری موسسات خیریه و سمن‌ها، می‌تواند خود عاملی برای آسیب به سلامت روان به حساب آید.

فلاح‌پور ادامه داد: به نظر می‌رسد عدالت در نیکوکاری و امور خیریه، به نفع همه مردم خواهد بود و پیشنهاد می‌شود خیران به همه بیماری‌ها و آسیب‌های اجتماعی موجود در خانواده‌ها توجه کنند و کمک‌های خود را فقط به یک زمینه و یک بیماری خاص محدود نکنند. همچنین موسسات خیریه و سمن‌هایی که با عناوین مختلف در حوزه‌های گوناگون سلامت فعال‌اند، با مطرح کردن نیازهای واقعی افراد تحت پوشش و اقشار مرتبط با حوزه خود، می‌توانند از کمک نیکوکاران و خیران بهره‌مند شوند.

به گزارش شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه - وی خاطرنشان کرد: با وجود این‌که رقابت بین موسسات خیریه و سمن‌ها پسندیده است، عدالت در احسان و امور خیریه سلامت نیز پسندیده و ضروری به نظر می‌رسد.

 

به گزارش شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo