شبکه مجازی خیرین کشور
  •   یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک            
جمعه 27 مهر 1397
0
مسئولیت اجتماعی و تاثیرات آن بر فعالیت شرکت ها

شرکت‌ها دریافته‌اند که برای بهره‌ور بودن، رقابت‌پذیر بودن و توانایی پاسخگویی به تغییرات سریع جهانی میبایست مسئولانه عمل کنند.

جهانی‌شدن، مرزهای جغرافیایی را کمرنگ کرده و فن‌آوری، فاصله‌ها و زمان و را از میان برداشته است. با این حجم وسیع از تغییرات محیطی، شرکت‌ها تمایل به افزایش توان خود در مدیریت بر سود و ریسک داشته و می باید از حسن شهرت و برند خود حمایت کنند.

 همچنین جهانی‌شدن، رقابت تنگاتنگی برای جذب و حفظ نیروی کار ماهر، سرمایه‌گذاران و مشتریان وفادار به همراه داشته است. چگونگی پاسخگویی شرکت به نیازهای کارکنان، بازار و مشتریان در گرو پایداری کسب ‌وکار است. احتمام ورزیدن به معقوله مسئولیت اجتماعی می تواند در اثربخشی بیش تر سازمان ها و شرکت ها بسیار مفید واقع شود.

 

مهمترین عوامل حرکت شرکت‌ها به سوی مسئولیت اجتماعی عبارتند از:

 

  • تمایل به جهانی شدن
  • تلاش جهت شفاف سازی کلیه فعالیت‌ها
  • تمایل کارکنان برای مشارکت در کسب و کار شرکت‌ها
  • تمایل مصرف کنندگان به استفاده از محصولات دوستدار محیط زیست
  • فشار کارکنان برای افزایش مسئولیت‌پذیری شرکت‌ها
  • فشار و افشاگری رسانه ها
  • حقوق شهروندی
  • افزایش شدید جمعیت کره زمین

  مسئولیت اجتماعی چگونه به شرکت ها کمک می کند؟ ۱) ایجاد روابط بهتر

ایجاد رابطه مثبت با جامعه نشان می‌دهد که شرکت ها چقدر در این بخش قوی هستند و به جامعه اهمیت می‌دهند، این یعنی شرکت به مشتریان نیز اهمیت می دهد.

 

 داشتن ارتباطات عمیق و معقول تر با جامعه می تواند با ایجاد ریشه های سالم و سودمند، به راه اندازی سریع بنگاه اقتصادی کمک و آن‌ها را در جامعه مطرح سازد.


۲) بازاریابی و ایجاد تصویر ماندگار

برندها برای یکپارچه کردن مسئولیت اجتماعی در استراتژی های کسب و کارشان در تلاش هستند زیراکه امروزه مشتریان در هنگام خرید بر برندهایی تمرکز می کنند که مسئولیت های اجتماعی و کارهای خیر انجام می دهند .

 

حدود ۵۵ درصد از مصرف کنندگان مایل به پرداخت هزینه بیشتر برای خرید محصولاتی هستند که در شرکت های مسئول اجتماعی تولید می شوند. اجرای مسئولیت اجتماعی در ابتدای کار هر بنگاه اقتصادی می تواند در حکم یک سکوی پرش باشد چراکه سبب شهرت مثبت زود هنگام و البته بهانه‌ای برای نوشتن رسانه‌ها درباره آنهاست.


۳) جلب رضایت کارمندان

استخدام افراد جدید پرهزینه تر از حفظ  کارکنان قدیمی است. ولی جلب رضایت کارمندان نیز، کار ساده ای نیست.

 

تمایل درونی به انجام کار بزرگ و مهم در زندگی و اجتماع در همه ما وجود دارد و تمام کارمندان تمایل دارند برای شرکتی کار کنند که در انجام کارهای نیک، مهم و موثر، مشارکت کنند و یکی از اهداف مسئولیت اجتماعی ایجاد حس هدفمندی در کارکنان است. اگر شرکت ها به مسئولیت اجتماعی اولیت بدهند، می توانند بخش بزرگی از مشکلات خود را در بخش منابع انسانی رفع کنند.

 

 

۴) جلب سرمایه گذاران

امروزه سرمایه گذاران ، سهامداران و مشاوران شرکت ها، یک شرکت را از نظر سلامتی و کامیابی اجتماعی نیز ارزیابی می کنند و اگر بنگاه های اقتصادی و شرکت ها، کمتر با جامعه در ارتباط باشند و تنها بر سودآوری مالی خود تمرکز کنند، نه تنها از اقبال جامعه و مشتریان محروم خواهند شد بلکه در ارزیابی و سنجش سرمایه گذاران و سهامداران از آن‌ها نیز نتیجه نخواهند گرفت.

 

انجام مسئولیت اجتماعی بعنوان یک استراتژی بلند مدت به سرمایه گذاران نشان می دهد که شرکت در حال رشد است و تمایل دارد بیشتر و عمیق تر رشد کند و سهم خود از بازار را افزایش دهد. همچنین نشان می‌دهد شرکت در حال فعالیت و ایجاد ارزش برای جامعه است، بنابراین نظر سرمایه گذاران را به خود جلب می کند.


۵) ساختن جهانی زیباتر

بازاریابی ، ایجاد تصویر عمومی مثبت و درآمدزایی درکنار فعالیت های مسئولیت اجتماعی، جهان را تبدیل به جای بهتری برای زندگی می کند.

 

شرکت ها با مسئولیت اجتماعی می توانند دنیا را به جای خوشایند تری برای زندگی تبدیل کرده و البته به شهرت برندشان نیز کمک کنند.

 

 

 

شرکت ها باید برای ایجاد کوچک ترین اثر مثبت در جامعه، برنامه ریزی کنند و آگاه باشند که مسئولیت اجتماعی می تواند آن‌ها را برای باقی ماندن و ادامه دادن در دنیای کسب و کار(پایداری)، یاری کند.
(برگرفته از مقاله مسئولیت اجتماعی استارت آپ ها و روز جهانی خیریه، ۱۴شهریور، انتشار یافته در وبلاگ شرکت seen ، فعال در زمینه روابط عمومی هوشمند و مشاوره بازاریابی)

 

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo