شبکه مجازی خیرین کشور
  •   یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام            
شنبه 05 آبان 1397
0
غربت خط ۱۲۳ در میان خانواده های بانه ای

 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه ؛ به نقل از کُردتودی، در شهر بانه اورژانس اجتماعی از سال ۱۳۸۹ فعالیت های خود را آغاز و تاکنون هم با جدیت و پشتکار به خدمات رسانی خود در زمینه های مختلف اجتماعی ادامه می دهد . اما برای روشن شدن اینکه مردم شهر بانه هم تا چه اندازه به دایره خدمات و فعالیت های این مرکز آشنایی دارند به سطح شهر رفتیم و با مطرح کردن این پرسش که هدف از تشکیل اورژانس اجتماعی و محور فعالیت ها و خدمات آنها را از تعدای از شهروندان بانه ای پرسیدیم و در بیشتر پاسخ های دریافتی(بجز تعداد کمی از افراد) کاملا می توانستیم متوجه این مساله بشیم که متاسفانه تلفن ۱۲۳ و خدمات آن در بین همشهریان بانه ای غریب و ناآشناست .

واین مساله باعث شد که به تهیه گزارشی مفصل از خدمات و فعالیت های اورژانس اجتماعی شهر بانه بپردازیم . تا هم در جریان فعالیت های این مرکز در شهر بانه قرار بگیریم و هم مردم عزیز شهرمان با خدمات ارزنده این نهاد آشنایی کامل پیدا کنند . در ابتدای کار و برای دریافت اطلاعات بیشتر به اداره بهزیستی شهر بانه مراجعه و با مسئول اورژانس اجتماعی ۱۲۳ این مرکز به گفتگو نشستیم .

هیرش فتح الهی در مورد تعریف اورژانس اجتماعی گفت : اورژانس یک منبع اجتماعی است برای کمک به کسانی که به هر دلیلی در معرض آسیب هستند و یا دچار آسیب اجتماعی شده اند.

وی تصریح کرد :اورژانس اجتماعی حاصل فعالیت چندین ساله سازمان بهزیستی کشور در دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی است. این برنامه تلفیقی از مداخله در بحران، فردی، خانوادگی و اجتماعی (مرکز اورژانس اجتماعی)، خط تلفن اورژانس اجتماعی (١٢٣)، تیم سیار اورژانس اجتماعی (خدمات اجتماعی سیار) و پایگاه اورژانس اجتماعی (پایگاه خدمات اجتماعی) که در مرحله نخست با هدف توانمندسازی اجتماع محور شود و در سکونت های غیررسمی تدوین شده بود، است .

فتح الهی یادآور شد : در این برنامه ویژگی مهم ارایه خدمات اجتماعی یعنی «تخصصی بودن»، «به موقع بودن» و «در دسترس بودن» مدنظر قرار گرفته است تا از این طریق ارایه خدمات اجتماعی به مردم در سازمان بهزیستی کشور محدود به زمان و مکان نشود و رویکرد فعال، جایگزین رویکرد غیرفعال شود و «اجتماع جامعه محوری» در برنامه ها عملیاتی شود .

وی خاطر نشان کرد : درحال حاضر افزایش تعداد افراد در معرض آسیب اجتماعی و طیف گسترده این آسیب ها یکی از معضلات جامعه بوده، لذا به منظور حل این مهم می توان با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مناسب مردم را از وجود چنین مراکز خدماتی ای مطلع ساخت و به منظور ادامه این روند از کمک نیکوکاران و موسسات خیریه برای توانمندسازی اورژانس اجتماعی و بهینه سازی خدمات آن بهره برد .

هیرش فتح الهی در جواب سوال شروع به کار مرکز ۱۲۳ در بانه افزود : این مرکز در سال ۱۳۸۹ فعالیت های خود را به عنوان اورژانس اجتماعی سطح ۲ در شهر بانه آغاز کرد و در حال حاضر کارکنان این نهاد اعم از راننده و مدد کار اجتماعی و روانشناس در این مرکز مشغول به انجام خدمت و با هدف کنترل و کاهش بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی، جایگزینی مداخلات روانی و اجتماعی به جای مداخلات انتظامی و قضایی، پیشگیری از وقوع جرم، ارتقای توانمندی افراد در معرض آسیب به فعالیت های خود ادامه می دهد .

مسئول اورژانس ۱۲۳ بانه گفت : گروه های هدف این برنامه نیز زوجین متقاضی طلاق(البته در حال حاضر به بخش خصوصی و مراکز مشاوره وابسته کلانتری هاارجاع داده شده است و کمتر به ما مراجعه می کنند ) ، افراد دارای اختلاف خانوادگی حاد، زنان و دختران آسیب دیده اجتماعی، کودکان کار و خیابان، همسران و کودکان آزار دیده، دختران و پسران فراری از منزل ، اختلال هویت جنسی ( TS ) ،اقدام به خودکشی و سایر افرادی هستند که به هر دلیل در شرایط بحرانی قرار گرفته اند. خدمات تخصصی این برنامه نیز خدمات مددکاری، روانشناسی، تربیتی، حقوقی، فرهنگی، آموزشی است .


 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه- فتح الهی در مورد سوال بیشترین تماس ثبت شده با این مرکز افزود : در شهرستان بانه تا دوسال قبل اختلافات خانوادگی بود ولی در حال حاضر کودک آزاری بیشترین مراجعات این مرکز رو در بر می گیرد .

وی در مورد تعریف کودک آزاری گفت : نوعی رفتار در والدین یا مراقبین کودک که رفاه و سلامت روانی و جسمی کودک را در معرض تهدید قرار دهد.

انواع کودک آزاری : جسمی ، جنسی ، عاطفی ، غفلت و بی توجهیو انواع مختلفی دارد مانند :کودک آزاری جسمی (تنبیه بدنی) ، عاطفی(تحقیر و تهدید کردن)،جنسی و زمزمه های هم در مورد ممانعت از تحصیل که به عنوان نوعی کودک آزاری لحاظ شود.

در ادامه هیرش فتح الهی گفت : در شهرستان بانه بیشترین نوع کودک آزاری هم بیشترین نوع کودک آزاری مسامحە و غفلت می باشد.

به گفته مسئول اورژانس اجتماعی تفکیک سنی تحت حمایت قرار گرفته توسط این مرکز در کودکان بین سن ۴ تا ۱۰ سال است و در بزرگسالان بین ۱۴ تا ۴۵ سال بیشترین فراوانی را به خود اختصاص می دهند.

وی تاکید کرد : ما در این مرکز با نامه مقام محترم قضایی و پزشکی قانونی تا زمان حل مشکل توان نگهداری از افراد آسیب دیدە را داریم و قوانین و مقررات ترخیص افراد به صورت زیر است .

بازگشت به خانواده : این مراکز با نگهداری افراد آسیب دیده و حل مشکل آنان نسبت به بازگشت این افراد به خانه اقدام می کنند. هدف اصلی این مرکز بازگشت خانه و خانواده است .

ارجاع افراد به مراکز ویژه : بعد از انجام کار اولیه و تشخیص مشاوران این افراد به مراکز زیرمجموعه امور آسیب دیدگان اجتماعی مانند مراکز خانه سلامت، بازپروری زنان آسیب دیده اجتماعی و... ارجاع داده می شوند .

ارجاع به سایر مراکز : متناسب با مشکل افراد و با تشخیص مددکاران و مشاوران افراد به مراکز مرتبط با سازمان بهزیستی و سایر سازمان ها و نهاد های حمایتی سپرده می شوند. همچنین پس از ترخیص فرد، مددکار اجتماعی مرکز موظف اند پیگیری های لازم را جهت رفاه فرد و عدم بروز چنین مشکلاتی انجام دهند .

وی در مورد این سوال که بیشترمردم شهر بانه اطلاع کافی و کاملی از خدمات این مرکز ندارند گفت : ما برای آگاه سازی و تشریح فعالیت های مرکزاطلاع رسانی و برنامهای را در سطح شهرستان اجرا کردیم برای نمونه رفتن به مهد کودکهای سطح شهر و تشریح برنامه ها و حیطه کاری در مورد خطرات و تهدیدها برای کودکان و پخش بروشور و نیز در تاریخ ۲۷/۰۴/۹۷ همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی و خشونت های خانگی را در دو مرحله برگزار کردیم که مرحله اول به صورت تخصصی بین مشاورین کمیته امداد و مرکز بهداشت و معلمین و مشاورین مدارس بود و در مرحله دوم دعوت از عموم مردم برای شرکت در این همایش که با استقبال خوبی هم روبرو شد و این همایش در صداوسیمای مرکز استان هم در قالب یک خبرپخش گردید.

وی از نقش سایر حوزه های اجتماعی و رسانه ای در خصوص اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم از فعالیتهای اورژانس اجتماعی نام برد و این مسله را یکی از دلایل اصلی عدم آگاهی مردم در مورد فعالیت های اورژانس دانست .

در آخر فتح الهی ابراز امیدواری کرد که با جذب نیروی بیشتر برای پوشش ۱۰۰ % خدمات توسط این مرکز که به عنوان یک نهاد خدمتگذار در بین مردم شناخته شود و قبل از اینکه فرد آسیب دیده به کلانتری و مراکز قضایی مراجعه کند به این نهاد مراجعه و زیر چتر اورژانس اجتماعی که این مشروعیت را دارد خدمات مورد نظر را به صورت تخصصی ارائه دهد ، قرار بگیرند.


 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه- وی همچنین از دستگاههای قضایی(رئیس دادگستری و دادستان بانه ) ، کلانتری ، شهرداری این شهر برای همکاری های بی دریغ و مستمرشان تشکر و قدردانی کرد .

 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo