شبکه مجازی خیرین کشور
  •   سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸
شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی            

آخرین اخبار

آخرین همایش ها

چهارشنبه 25 مهر 1397
0
زنان از مردان آسیب پذیرترند

به گزارش شبکه خوبان : شبککه عرضه و تقاضای خدمات خیریه ها، قاسم جان بابایی اظهار داشت:ارتقای سلامت جامعه و فراهم کردن زیر ساخت‌های مناسب برای برخورداری از جامعه‌ای پر نشاط و سالم امری ضروری بوده که رسیدن به اهداف توسعه رشد انسانی در گروی آن است.

وی افزود: امروزه نظام‌های سلامت دنیا برنامه خود را بر پایه سلامت خانواده بنا نهاده اند. زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند. آن‌ها به عنوان پایه‌های اصلی خانواده و محور اساسی سلامت، نقش ویژه‌ای در رشد و پیشرفت جامعه دارند، زیرا نه تنها مسئول سلامت خود هستند بلکه بیشترین مراقبت‌ها را برای سلامت و بهداشت خانواده نیز انجام می‌دهند.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: براساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، زنان به دلیل ایفای نقش‌های متعدد در خانواده و جامعه، گذراندن دوره‌های فیزیولوزیکی مختلف مانند بلوغ، قاعدگی، بارداری، زایمان و یائسگی و همچنین، احتمال خطر بیشتر در ابتلا به فقر، گرسنگی و سوء تغذیه، بار کاری زیاد و تبعیض جنسیتی، گروه پرخطر محسوب می‌شوند. از این رو نیازمند خدمات ویژه پیشگیری، سلامت و درمان هستند و بسیاری از نظام‌های سلامت مهمترین برنامه‌های خود را مبتنی بر سلامت این گروه ترسیم کرده اند.

جان بابایی با بیان اینکه زنان از مردان آسیب پذیرتر بوده و در نتیجه بیشتر از مردان در جست و جوی خدمات سلامت بر می‌آیند و پاسخگویی به این نیاز وظیفه اصلی نظام سلامت است، تاکید کرد: زنان از یک سو محور و مدیر سلامت خانواده و از سوی دیگر یار و همکار ارائه دهندگان خدمات در سیستم سلامت هستند و بخش مهمی از فعالیت‌های مربوط به خود مراقبتی، دگر مراقبتی و مراقبت در منزل به عهده آنان است.

وی ادامه داد: از آنجایی که زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند تصور عمومی بر این است که آن‌ها تندرست‌تر هستند؛ این در حالی است که علیرغم بالا بودن امید به زندگی زنان، آن‌ها در تمام مقاطع زندگی نسبت به مردان با مشکلات بیشتری در امر سلامت مواجه هستند. به عبارت دیگر بار معلولیت، بیماری و ناتوانی در آن‌ها بالاتر است. استرس، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان ها، همچنین اختلالات باروری و ابتلا به عفونت‌ها ازشایع‌ترین بیماری‌های زنان است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به نقش مهم مادر بودن در زنان، عنوان کرد: همچنین شرایط فیزیولوژیک و بیولوژی زنان، باردار شدن و عوارض حاملگی و زایمان، حاملگی و عوارض ناشی از آن زنان را در معرض آسیب بیشتری قرار می‌دهد. در طرح تحول سلامت در بسته ترویج زایمان طبیعی اقدامات مهمی در سلامت باروری زنان و دوران بارداری و مادری سالم صورت گرفته است.

وی دراین خصوص افزود: با اجرای برنامه طرح تحول سلامت، در راستای سیاست‌های جمعیتی، ۱۶۱۰۳۷۲ زایمان طبیعی رایگان در سراسر کشور انجام شده است. همچنین سزارین به میزان ۶.۵ درصد و سزارین بار اول نیز به میزان ۵ درصد طی اجرای این برنامه کاهش یافته است. آموزش رایگان به ۷۵۰ هزار نفر مادر باردار در دوران بارداری جهت توانمند سازی برای باروری و زایمان طبیعی از دستاورد‌های دیگر این برنامه برای آشنایی طیف بزرگی از زنان با خطرات سزارین بوده است.

 جان بابایی گفت: خوشایند سازی فرآیند زایمان طبیعی با ارائه روش‌های دارویی و غیر دارویی کاهش درد زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی یکی دیگر از محور‌های برنامه بود که طی آن تعداد مراکز ارائه دهنده خدمات بدون درد، طی مدت اجرای برنامه از ۲۰ مرکز به ۲۲۰ مرکز افزایش یافت.

وی با بیان اینکه به منظور حفظ حریم خصوصی و تکریم مادر باردار، فرآیند بهینه سازی و در صورت نیاز توسعه فضای فیزیکی بخش زایمان تمامی بیمارستان دولتی سراسر کشور آغاز شده است، اظهار داشت: تعداد ۳۶۶ بیمارستان دولتی مشمول این برنامه هستند. در این فرآیند بخش زایمان به صورت اتاق‌های تک نفره بازسازی خواهد شد. تاکنون ۱۴۰۰ اتاق تک نفره زایمان طبیعی راه اندازی شده و حدود ۴۰۰ واحد در حال ساخت است.

 جان بابایی با اشاره به اینکه ارائه خدمت تخصصی در ۲۷۰۰ تخت فعال در ۲۸ بیمارستان تخصصی زنان از دیگر اقدامات حوزه درمان کشور در راستای حفظ حقوق زنان است، تصریح کرد: یقیناً توجه به نیاز‌های سلامت، بار بیماری‌ها و مرگ‌ها در این قشر و نیز مسئولیت سنگین زنان در جامعه و نقش محوری آن‌ها در سلامت و تحکیم خانواده لازمه ارائه پاسخ مناسب نظام سلامت در سیاستگذاری و برنامه ریزی مناسب، جهت رفع نیاز‌های سلامت آنان و ارتقای کیفیت مراقبت‌های ارائه شده در این قشر است تا بتوان از این طریق سلامت جامعه را به ارمغان آورد.

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo