شبکه مجازی خیرین کشور
  •   شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸
ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی            
شنبه 05 آبان 1397
0
از خانه خیریه ای با ۵۷۰ صاحب تا معمای چک بیست میلیونی!

 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه -محمد تاجیک: کمک و دستگیری به نیازمندان و همنوعان امری ممدوح و قابل احترام از سوی همه ادیان الهی و افراد جامعه است و هرکس می تواند به فراخور توان خود کمک کند.

خیریه های مختلفی در کشور هستند که در کنار نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد و سازمان بهزیستی از خانواده های نیازمند در مناطق مختلف حمایت کرده و دستگیری می کنند.

«موسسه خیریه حضرت زهرا (س)» یکی از موسسات خیریه ای است که در سطح ملی در حدود سی سال فعالیت می کند و توانسته است خدمات زیادی به محرومان جامعه ارائه کند.

این خیریه به همت چند تن از بازنشستگان ارتش و جمعی از خیران ایجاد شده و حالا در سطح ملی و با داشتن ۳۴ شعبه در کشور، حامی گر صدها نیازمند شده است.

از جمع آوری کمک در یک کاسه و توزیع بین نیازمندان تا حمایت همه جانبه از حدود ۵ هزار خانواده؛ جملگی روایت کوتاه سالها خدمات رسانی این خیریه مزین به نام مبارک حضرت زهرا (س) است. آنچه در پی می آید مشروح گفت وگو با مدیر عامل این موسسه خیریه است که از نظرتان می گذرد.


 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه - مدیر عامل موسسه اظهار داشت: سید محمود آذین، خلبان بازنشسته هوانیروز هستم.متولد ۱۳۲۲ اصفهان پدرم نظامی بوده و از قشر متوسط بوده ایم. برادرم خلبان شهید احمد آذین است و من از ابتدای ایجاد موسسسه، مدیرعامل این خیریه هستم.

در سال ۴۸ در هوانیروز مشغول به کار بودم که مرحوم گل بیدی در مدرسه باغچه بان اصفهان یکی از کلاس های درس را به کمک کردن به ایتام اختصاص داد.

آن روز علامه جعفری و برخی از بزرگان اصفهان نیز بودند و این کلاس الان تبدیل به انجمن مددکاری امام زمان(عج) شده است و بزرگترین خیریه اصفهان است.

در آن زمان بنده و تیمسار کتیبه که افسر مرکز توپخانه بودند به عنوان توزیع کننده اقلام بین نیازمندان بودیم؛ یعنی بین تعدادی از خانواده ها که در مسیری در اصفهان مشخص کرده بودند مایحتاج مورد نیاز آنها توزیع می کردیم. علاوه بر گوشت و حبوبات ویفرهای کوچکی به کودکان می دادیم که خیلی مورد استقبال آنها قرار می گرفت.

بعد از پیروزی انقلاب بنده به تهران منتقل شدم. بنده موضوع کمک به نیازمندان را با یکی از اقوام همسرم مرحوم محمد میر فارسی مطرح کردم.

وی گفت "در مجمع خدمات فکری در نزدیکی میدان خراسان در کوچه زیبا جایی است که طلاب درس می خوانند و زیر زمین آن را به محل کمک به نیازمندان اختصاص دادند و اگر می خواهی برو آنجا کمک کن."

*جمع آوری کمک برای نیازمندان در یک کاسه بزرگ!

مدتی کمک کردم اما احساس کردم کار کمک رساندن به نیازمندان باید گسترش پیدا کند. شروع کار در سال ۶۴ و از آن مکان آغاز شد و کم کم از ۳۵ خانواده به صد تا ۱۵۰ خانواده رسید. در این مرکز که جزو حوزه علمیه بود، کاسه بزرگی قرار داده بودند و هرکس هرچه می توانست در آن می ریخت و به نیازمندان کمک می شد.

بالاخره به این نتیجه رسیدیم که ما نمی توانیم با این شیوه ادامه کار بدهیم. فردی به نام علی زاده بخشی از منزلش را به خیریه داد تا کار آن جا انجام شود. ما کار را نظام مند کردیم و تعدادی از همکاران نظامی بنده به جمع ما پیوستند و کار رونق گرفت؛ البته نامش همان مجمع خدمات فکری بود.

مرحوم مقصودی یکی از دوستان یک روز به ما گفت "شما با فعالیت در این محل کاری از پیش نمی برید؛ چون یکسری افراد هستند که شما را می شناسند و کمک می کنند اما پیشرفتی نخواهید داشت و باید به شمال شهر تهران بروید."

* ایجاد اولین دفتر موسسه خیریه در شمال تهران

بعد از مدتی گفت "من با یکی از افراد به نام «محسن مقدس زاده» صحبت کردم و وی موافق است یک طبقه از منزل پدرش را در اختیار خیریه قرار دهد. این ساختمان در میدان نیاوران قرار داشت و بسیار خوب بود.بالاخره اولین دفتر شمال تهران را در آنجا تاسیس کردیم.

به موازات این کار، علی زاده مرحوم شد و در خانه وی در زاد روز حضرت فاطمه زهرا(س) در سال ۶۸ توسط آیت الله جواد علم الهدی کلنگ خیریه را زده شد.

در خیریه کم کم به همه مسائل یک خانواده توجه کردیم. بعد قرار شد ساختمان بهتری داشته باشیم و از این شرایط هم بهتر شویم و گسترش بدهیم. رفتیم خانه ای را دیدیم که ورثه آن قیمت ۱۱۰ میلیون تومان را اعلام کردند و چهار واحدی بود.

این خانه را قولنامه کردیم؛البته چهار ورثه خانواده ۵ میلیون تخفیف دادند، مقداری خیران کمک کردند و مقداری هم از صندوق بازار کمک گرفتیم و قرار شد بخشی از پول را یک ماه بعد بدهیم. زمان تخلیه و تحویل خانه پولی نداشتیم. آن زمان مرحوم دستجردی رئیس جمعیت هلال احمر بودند.

ظهرها نماز جماعتی در خیابان نجات الهی به امامت آیت الله غیوری برگزار می شد. سال ۷۵ بود و روزی بنده با یکی از دوستان رفتیم تا کمکی از وی بگیریم.

مرحوم وحید دستجردی من را شناخت و داستان را تعریف کردیم. اول گفتیم ۲ میلیون تومان کمک کنید اما باز توضیح دادیم که یازده میلیون تومان بابت این خانه بدهکار هستیم.

بالاخره دستجردی چکی داد. بعد به مرحله ای رسیدیم که باید ما ۲۱ میلیون تومان به صاحبان آن خانه بدهیم تا سند خانه را امضاء کنند.

*روایت بیست میلیون تومان کمک مالی که بی صاحب بود

در جلسه موسسه هرکس برای تامین پول خانه نظری می داد و یکی از دوستان گفت " ان شاءالله پول خانه با کمک خداوند فراهم می شود!" سه روز بعد بنده در وزارتخانه نشسته بودم که از دفتر خیریه در نیاوران تماس گرفتند.

با تعجب گفتم "چه شده است؟ گفتند یک نفر به نام «محمد نصرالله» چکی داده و رفته است.همه تعجب کرده بودند! وقتی مبلغ چک را دیدیم ابتدا فکر کردم دو میلیون تومان است اما با دقت بیشتر فهمیدم دقیقا بیست میلیون تومان یعنی همان میزانی بود که باید برای خانه خریداری شده برای ایجاد موسسه هزینه می کردیم. آن روز هیچ کس نفهمید که چه کسی این چک را به دفتر خیریه آورده است و هنوز هم با گذشت سالها نفهمیدیم که این فرد چه کسی بوده است!

بعد، مدتها در کوچه صادقی پایین تر از پل آهنگ فعالیت کردیم. ما همه مسائل مربوط به کمک به نیازمندان را از ۱۰ مرجع تقلید استفتاء کرده ایم.اکثر افرادی که اینجا کار می کنند از دوستان بازنشسته ارتش هستند و کارمندان این خیریه نیز فرزندان بازنشسته ارتش هستند.

* ۵۷۰ نفر صاحب ساختمان خیریه

کم کم آن ساختمان نیز برای انجام امور کوچک بود و خانمی به نام شکروی که دکتری فیزیک اتمی داشت، خانه مادری خود را به ما داد و ما کمپینی را انداختیم و با کمک مردم و به صورت که هرکس چند متری از آن را خریداری کرد خریدیم و الان نام ۵۷۰ نفری که پول متری ساختمان را دادند، داریم.


 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه: به چه خانواده هایی خدمات می دهید؟

به خانواده زنان سرپرست خانوار و کودکان ایتام خدمات می دهیم و با اکثر مدیران مدارس در نقاط مختلف در ارتباط هستیم. سایت موسسه به نشانی www.fatemeh zahra.org داریم و هر سال بیلان کار خود را در ۵۰ هزار نسخه اعلام می کنیم.

روش کار ما در موسسه این طور است که گروه تحقیق داریم و هرکس که برای دریافت کمک مراجعه کند ما نامه هایی برای کمیته امداد، بهزیستی و قوه قضائیه ارسال کرده و سابقه آنها را دریافت می کنیم و در کنار آن تحقیق محلی از این فرد انجام می دهیم.

وقتی فرد عضو خیریه شد، همه مسائل مربوط به خوراک، پوشاک، تحصیل و بهداشت این فرد تحت پوشش قرار می گیرد.

* مددجوی هنرمندی که عضو انجمن نقاشی ایتالیا شد

ما موردی داشتیم که جوانی قهرمان ووشو بود و باید به مسابقات خارجی می رفت و نیاز به تامین هزینه داشت و ما کمک کردیم. دانشجویی داریم که با انگشت نقاشی می کند و قصد داشت نمایشگاهی از تابلوهای خود ایجاد کند و نیازمند چهار میلیون تومان پول بود.

ما به صورت وام کمک کردیم و شانزده میلیون درآمد از نمایشگاه خود کسب کرد. در زمان برگزاری نمایشگاه یک توریست ایتالیایی از آثارش دیدن کرد و او را به انجمن هنرمندان نقاشی ایتالیا متصل کرد و الان در سطح بین المللی کار می کند.

هرسال بعد از پایان مدارس یک روز پارک ارم و شهر بازی آن را در اختیار می گیریم و بچه ها از همه امکانات تفریحی آن به صورت رایگان استفاده می کنند.

*حمایت از ۴۹۲۴ نفر

در حال حاضر ۲۰۱۷ خانواده به تعداد ۴۹۲۴ نفر را تحت پوشش داریم و از ابتدای فعالیت تا مرداد ماه امسال ۱۱۷۶ مسکن خریداری کرده ایم.

*وجود ۳۴ شعبه خیریه در کشور/ پرداخت ماهانه ۳۰۰ هزار تومان به نیازمندان

۳۴ شعبه در سراسر کشور و ۱۶ شعبه در تهران داریم؛ ضمن اینکه در استان تهران در شهرهای قرچک، شهریار و رباط کریم شعبه داریم. در هر کدام از این دفاتر فروشگاهی قرار دارد و به تعداد افراد یک خانواده مبلغ ۱۰ هزار تومان اجناس با تخفیف دریافت می کنند و ماهانه ۲۵ هزار تومان به تعداد افراد خانواده به حساب فرد ریخته می شود و در کل به طور میانگین ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان کمک می کنیم.

مهمترین موضوعی که بین موسسه ما و کمیته امداد وجود دارد، خرید خانه برای نیازمندان است. حدود ۲۰ میلیارد تومان برای خانه نیازمندان هزینه کرده ایم. هر خانواده در این خیریه دارای سه پرونده عمومی، فرهنگی و بهداشتی است. همه دانش آموزان و دانشجویان تحت کنترل هستند و سالی دوبار یکی در آستانه سال جدید و دیگری در آستانه شروع سال تحصیلی جدید به خانواده ها لباس می دهیم.

اینجا به دانش آموزان بهترین برند لوازم التحریر داده می شود. اقلامی به خانواده ها می دهیم که در تلویزیون تبلیغ می شود تا خانواده ای آرزوی داشتن آن را نداشته باشید.

در این دو روز دانش آموزان باید کارنامه تحصیلی خود را ارائه کنند و در صورت ضعیف بودن نمرات تحصیلی، فردی را تعیین می کنیم و به عنوان پشتیبان تحصیلی آنها را کنترل می کند.

برای مادر و بچه ها کتاب داده می شود و یکسری از خانم ها در موسسه داریم که دو ماه یک بار به خانواده مراجعه کرده و وضعیت رسیدگی مادر خانواده به بچه هایش کنترل می شود؛ ضمن اینکه با دانشگاه آزاد توافقی داریم که به دانشجویان ما تخفیف می دهند.

نزدیک ترین جمعه به میلاد حضرت زهرا(س) جشن باشکوهی با حضور هنرمندان و فوتبالیست ها برگزار می کنیم.در زاهدان، زهک و هیرمند در مرز افغانستان دفتر ایجاد کردیم. برای ۵۰ خانواده در سرپل ذهاب در حال ساخت خانه هستیم. در تابستان بچه های تحت پوشش را به زیارت امام رضا (ع) و اردوی سیاحتی شمال کشور می بریم.

چند سالی است که به این نتیجه رسیدم که خودکفایی داشته باشیم. گفتیم هر خانواده ای که مهارتی را ارائه کند ما وسیله مورد نیاز آن حرفه را در اختیارش قرار می دهیم؛ مثل دار قالی ، دستگاه جوش و ...در برنامه میان مدتی اعلام کردیم هرکس قصد دارد حرفه ای یاد گیرد ثبت نام کند و خیریه هزینه آموزش را می پردازد و پس از دریافت گواهینامه وزارت کار ما سرمایه لازم را به صورت پرداخت وام می دهیم.

امسال اعلام کردیم که باید همه دانش آموزان متوسطه دوم حداقل یک حرفه فرا گرفته باشند و مدرک خود را تحویل دهند.


 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه: از خاطرات سالها دستگیری از نیازمندان در موسسه برایمان بگویید.

اگر کار خیرانجام می دهیم تداوم پیدا کند معلوم می شود مورد رضایت خدا قرار گرفته است. بزرگترین مشوق ما رضایت خداوند و برکات حضرت زهرا (س) است. برای نمونه در دفاتر خیریه گفتیم اگر کسی قصد حضور فعال در جمع آوری قلک ها و فعالیتهای مربوطه را دارد باید رعایت مسائل شرعی را از نظر ظاهر داشته باشد.

* داستان خواب خانم بد حجاب و مقنعه سبز

اوایل کار یک خانمی به دفتر موسسه در نیاوران مراجعه کرده و کمک کرده بود.وی قصد داشته قلک ها را بشمارد و به او اعلام کرده بودند که باید مسائل ظاهری را رعایت کند اما این خانم ناراحت شده و رفته بود.

بعد از مدتی ماه رمضان که رسیده بود این خانم گریه کنان به دفتر نیاوران مراجعه کرده بود و گفته بود "هر طور که شما بگویید من می آیم!"

وقتی موضوع را پیگیری کردیم گفت "خواب دیدم در سالن بزرگی مراسم جشن برگزار شد و با چراغ های رنگی نوشته شده بود خیریه حضرت زهرا (س). وقتی که جشن تمام شد و من خواستم بروم، دو خانم قد بلند آمدند و بدرقه ام کردند و در آخر یکی از خانم ها از زیر چادرش مقنعه سبزی به من داد."


 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه: چه تعدادی از افراد در این موسسه فعالیت می کنند؟

در مجموع کل کشور ۱۰۵ کارمند حقوق بگیر داریم و افراد بازنشسته شاغل در موسسه فقط هزینه ایاب و ذهاب دریافت می کنند. تعداد زیادی از بچه های تحت پوشش را بیمه عمر کرده ایم.


 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه: آیا نیازمندان غیر ایرانی را هم حمایت می کنید؟

بله، افراد عراقی، افغانستانی و اهل تسنن را تحت پوشش داریم.

زمانی که شاغل بودم برای یک کار اداری به فرانسه رفتم. دوستی در آنجا داشتم که من را به نمایشگاه بین المللی فرانسه برد. پیر مردی در آنجا بود که از بیست سال قبل از آن، شروع به جمع آوری لوازم دست دوم خانواده ها و تعمیر آن کرده بود و در اختیار خانواده های نیازمند قرار می داد.

وقتی به ایران آمدم ابتدا با شهرداری در این خصوص صحبت کردم و طرح «هبه» شهرداری با این ایده انجام شد اما بعد از آن زمان شهرداری با ما همکاری نکرد.

فردی به نام محمود نوری، هزار متر زمین را در شمال شهر به ما داد و مرکزی به عنوان محل جمع آوری اقلام دست دوم جمع آوری شده از مردم ایجاد کردیم؛ ضمن اینکه نوعروسان به این محل می روند و مقداری اقلام مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

در کنار دریافت اقلام زندگی، مبلغ چهار میلیون تومان نقدی به آنها پرداخت می کنیم و به پسران نیز دو میلیون تومان می دهیم؛ ضمن اینکه صندوق قرض الحسنه امام حسن مجتبی(ع) داریم که بانیان خاص خود دارد و به خانواده ها وام می دهد.

*اعطای هشتصد میلیون تومان وام به چهارصد خانواده

زمینی را به ما داد و ما اقلام دسته دوم را جمع آوری می کنیم و به خانواده های نیازمند می دهیم یا اقلام گران قیمت را می فروشیم.تا کنون به چهارصد خانواده هشتصد میلیون تومان وام داده ایم. که از یک میلیون تا ده میلیون و بدون بهره بوده است.

 شبکه خوبان شبکه عرضه و تقاضای خدمات خیریه

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo