شبکه مجازی خیرین کشور
  •   سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸
احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام             جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف            

آخرین اخبار

آخرین همایش ها

شنبه 21 مهر 1397
0
آخرین بسته هوای پاک

در این پوستر شما با یک بسته پستی عظیم الجثه در فضای پاک و روشنی که بر روی آن برچسب پستی ای حاوی اطلاعات مرتبط با آن درج و درون آن با هوا پر شده و اطراف آن تعدادی انسان که در حال جمع شدن هستند مواجه می شوید. در نگاه دوم متوجه عبارت ( آخرین بسته هوای پاک ) در قسمت (جزئیات بسته ارسالی) می شوید، فرستنده (From) این بسته محیط زیست و دریافت کننده (To) آن بشر می باشد که طبیعت توسط «اداره پست مرکزی محیط زیست» در سال ۲۰۳۰ برای بشر ارسال کرده است.

در اطراف بسته هوای پاک ۲۰ عدد فیگور چیدمان شده است، از نظر مفهومی نماد ۲۰ سرزمین پاک و پیشرو در حفظ محیط زیست از قبیل: هامبورگ، شیکاگو، کپنهاگ، هلسینکی، وین، ژنو… می باشد، در این پوستر ساکنان شهرهای نامبرده را تنها انسان های باقی مانده، بر روی سیاره زمین در سال ۲۰۳۰ پیش بینی می کند و مابقی ساکنین زمین قربانی عدم مسئولیت و سهل انگاری خود در قبال هوای پاک و محیط زیست شده اند. از نظربصری نوع چیدمان فیگورها به چرخش چشم مخاطب در فضای کادر و درعین حال دیده شدن آن ها در پلان دوم و تمرکز مخاطب بر روی سوژه اصلی اثر انجام پذیرفته است. حضور اندک فیگورها و ایجاد فضاهای منفی در این پوستر به نابودی و خالی از سکنه شدن سیاره زمین دلالت دارد.

در این پوستر لی اوت در همان برچسب (اطلاعات برچسب) چیدمان شده که در پلان اول عبارت اصلی که نام پوستر نیز می باشد یعنی ( آخرین بسته هوای پاک ) با رنگ قرمز به نمایش درآمده است. با بیانی دیگر، برچسب پستی همان باکس لی اوت پوستر می باشد که با برچسب های پستی معمول، تفاوت هایی دارد و به صورت انحصاری به “ اداره پست مرکزی محیط زیست “ اختصاص داده شده است. بار کد قرار گرفته روی برچسب نیز دارای شماره منحصربفردی است که به سن تقریبی سیاره زمین در سال ۲۰۳۰ اشاره دارد. این برچسب با الگوبرداری از برچسب پستی رایج بین المللی به منظور جلوگیری از ایجاد حس غریب و نا آشنا و بازآفرینی و هدایت حافظه مخاطب پس از مواجه با آن طراحی گردیده است. ( تمامی جزئیات در باکس لی اوت با مفهوم درج گردیده است، برای مطالعه جزئیات به فریم برچسب مراجعه فرمایید.)

ایجاد فضای روشن و قرار گیری بسته هوای پاک، بیان گر آخرین قطعه زمین عاری از آلودگی است که پیام آور وجود اندک امیدی برای حفظ آن توسط بشر می باشد. حفظ خط قرمز در بالای بسته از لحاظ مفهومی تاکید بر هشدار پس از مصرف محتوی بسته و عبور از آن می باشد و از نظر بصری ایجاد تعادل با لی اوت و تکامل چرخش چشم مخاطب در کادر است.

ایده این پوستر در اصل، در قالب هنر مفهومی و چیدمان در فضای شهری در سال ۱۳۸۸ خلق و پردازش گردید. در قالب هنر مفهومی، “ آخرین بسته هوای پاک“ در ابعاد غول آسا در فضای شهری و مسیر رفت و آمد جامعه قرار می گرفت که بر روی آن برچسب پستی با همین اطلاعات قرار داشت که در طول مدت یک ماه رفته رفته هوای آن تخلیه می شد و فرایند مرگ تدریجی جامعه پس از پایان هوای پاک موجود در ابعاد غول آسا توسط افراد جامعه رویت می شد… .

سناریو و طرح هنر مفهومی به سازمان ها و حامیان محیط زیست در همان سال ها ارسال گردید که طبق معمول، مجوز اجرای آن از جانب مسئولین مربوطه با بن بست مواجه شد، به همین سبب سرانجام برای اکران و ثبت بصری ایده تصمیم به تغییرات متناسب با رسانه پوستر به صورت مقطعی در قالب پوستر به نمایش درآمد. تلاش می شود فرمت اصلی آن ( هنر مفهومی – چیدمان )، سال آینده در خارج از کشور به مرحله اجرا برسد.

 

در مجموع، “ آخرین بسته هوای پاک “ آینده ما زمینیان در یک قاب به نمایش درآمده که با مطالعه باکس لی اوت هر لحظه اعماق سیاهش را بیشتر درک می کنیم. آینده ای که بدون استفاده از سیاه نمایی وضع سیاه این روزهای بشر، با استفاده از یک سیستم آشنای پستی برای انسان مصرف کننده، پیامش را روشن اما تلخ و دردناک با نگرشی نوین، منسجم و واضح به تصویر کشیده است، آینده ای که با وضع موجود، چندان دور هم نخواهد بود.»

امیر (بابک) بایرامی، طراح و ایده پرداز هنری این پروژه بوده است.

درج اطلاعات ستاره دار (*) الزامی است.
verification
سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo