شبکه مجازی خیرین کشور
  •   سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
جرس قافله…             هزینه کرد سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در امور خیرو عام المنفعه             پزشکان بدون مرز             همدلی             اعتبار ۱۵ میلیارد ریالی خیر شهرضایی برای نذر اشتغال             شرایط و نحوه نظارت سازمان اوقاف در موقوفات خاص             آنچه باید درباره قوانین وقف بدانیم             آغاز به کار شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در آینده نزدیک             جایگاه وقف و امور خیریه در قوانین اساسی ایران و مصر             قوانین وقف             حمایت بانک سامان از بازارچه خیریه زنجیره امید             هزینه 200 میلیارد تومانی تامین اجتماعی برای بیماران دیابتی             شرایط متولی وقف             احداث بیمارستان 50 تختخوابی سرطان بابل با همت انجمن نیکوکاری سرطان             مشاوره حقوقی وقف             به زبان سعدی             ایجاد ۱۲۶ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد در سال گذشته             آکسفام            

دو شهروند استرالیایی به نام های لوکاس پاتچت و نیکلاس فارستزی تصمیم گرفتند که به افراد بی خانمان شهرشان (بریزبن) کمک کنند بنابراین یک ون خریدند و داخل آن دو ماشین لباسشویی تعبیه کردند تا بتوانند بدین ترتیب لباس های کثیف افراد بی خانمان را برایشان شسته و خشک کنند.

اقدام جالب این دو دوست، مورد توجه بسیاری از دیگر داوطلبان قرار گرفت به طوری که با گذشت ۴ ماه از این اقدام، ۱۲۰ داوطلب از شرکت های تجاری و تبلیغاتی مختلف به آن ها پیوستند.

لوکاس و نیکلاس از دوران دبیرستان با هم دوست بودند و از قبل تجربه کار با افراد بی خانمان را داشتند. ایده «آسمان نارنجی» از آنجا گرفته شد که می دیدند چه حجم زیادی لباس به خیریه ها سپرده می شود و خیریه ها آن ها را به بی خانمان ها می دهند اما این افراد به دلیل نداشتن امکانات بهداشتی برای تمیز نگه داشتن لباس ها، پس از مدتی استفاده آن ها را دور می ریختند.

این تعداد زیاد لباس های کثیفی که دور ریخته می شدند، لوکاس و نیکلاس را به این فکر انداخت که راه حلی برای آن ارائه و اجرا کنند.

فرآیند اجرا بدین صورت است که یک ون با امکاناتی شامل: دو ماشین لباسشویی و خشک کن، یک ژنراتور و یک مخزن آب، برای ۳ تا ۶ ساعت کنار یکی از پارک های شهر مستقر می شود و افراد بی خانمان برای شستشوی رایگان لباس های خود به آن ها مراجعه می کنند.

هرچند در ابتدا بسیاری از افراد با ایده آسمان نارنجی مخالف بودند و گاهاً آن را احمقانه می دانستند اما در حال حاضر ون های لباسشویی در ۶ شهر استرالیا اجرا می شود و ۴۵۰ داوطلب دارد.

به گفته دو موسس ۲۱ ساله این ایده، انگیزه آن ها صرفاً تهیه لباس های تمیز برای کارتن خواب ها نبوده بلکه خدمات آن ها هدف والاتری چون حق داشتن ابتدایی ترین شرایط بهداشتی، احیای شأن و احترام افراد بی خانمان را دنبال می کند.

نیکلاس فارستزی : «این حرکت همچنین شروع یک مکالمه است.»

به گفته نیکلاس یکی از دفعاتی که به همراه داوطلبی دیگر به اطراف شهر بریزبن رفته بود، با فرد بی خانمانی مواجه شده اند که از آخرین باری که با انسانی دیگر صحبت کرده سه روز می گذشته و این اتفاق نشانگر یکی دیگر از امتیازهای ایده آسمان نارنجی است. مشکلات روانی و تنهایی این افراد بر ضرورت وجود چنین مکان هایی برای برقراری ارتباط صحه می گذارد.

 

هدف نهایی آسمان نارنجی ارائه راه حلی بلند مدت برای معضل بی خانمانی است و به عقیده دو موسس آن،  این هدف با آموزش دادن، توانمدسازی و اشتغالزایی محقق خواهد شد.

سبد عرضه و تقاضای نیکی

سبد عرضه و تقاضای نیکی

Item removed. Undo